Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start první rakety z mysu Canaveral

Uznání: NASA

V červenci 1950 začala prvním startem rakety Bumper V-2 z mysu Canaveral na Floridě nová kapitola kosmických letů. Raketa Bumper V-2 byla ambiciózní dvoustupňovou raketou, se střelou V-2 v prvním stupni a s druhým stupněm WAC Corporal. Horní stupeň mohl dosáhnout tehdy rekordní výšky téměř 400 kilometrů, což je výše, než létá Mezinárodní kosmická stanice. Raketu Bumber V-2 vypouštěla společnost General Electric a sloužila především ke zkouškám raketových systémů a k výzkumu horní atmosféry. Rakety Bumper V-2 vynášely malý užitečný náklad, který umožňoval měřit různé veličiny včetně teploty vzduchu a kosmického záření. Sovětský svaz o sedm let později vypustil na oběžnou dráhu Země první družice Sputnik I a Sputnik II. Odpovědí Spojených Států bylo v roce 1958, dnes před 60 lety, vytvoření NASA.

Výročí: 60 let NASA

Štítky: NASA, Cape Canaveral, Rocket launch


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »