Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion v červené a modré

Uznání a copyright: David Lindemann

Kdy se stal Orion tak nablýskaný? Toto barevné podání části souhvězdí Orion pochází od červeného světla emitovaného vodíkem a sírou (SII) a od modrozeleného světla emitovaného kyslíkem (OIII). Barvy na snímku byly digitálně přiřazeny tak, aby představovaly původ prvků, ale jsou také výrazné pro lidské oko. Dech beroucí kompozit byl trpělivě složen ze stovek snímků pořízených během téměř 200 hodin. Barnardova smyčka dole na snímku vypadá jako kolébka mezihvězdných výtvorů včetně spletité Mlhoviny v Orionu, která je vidět vpravo od středu. Rychle se dá také vyhledat mlhovina Plamen, ale i pečlivému oku chvíli trvá, než najde malý vroubek tmavé mlhoviny Koňská hlava. Co se Orionovy nablýskanosti týká, tak nejpravděpodobnější vysvětlení původu Barnardovy smyčky je výbuch supernovy, který nastal před 2 milióny let.

Sdílejte oblohu: NASA Open API pro APOD.

Štítky: Mlhovina Orion, Barnard's Loop, Horsehead nebula


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »