Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když růže nejsou rudé

Uznání a copyright: Tommy Lease (Denver Astronomical Society)

Ne všechny růže jsou rudé, ale i tak mohou být samozřejmě velmi krásné. Stejně tak krásná Růžicová mlhovina a další hvězdotvorné oblasti jsou na astronomických snímcích často zobrazovány s převážně červeným odstínem, z části proto, že mlhovině dominuje emise atomů vodíku. Nejsilnější optická emisní čára vodíku, známá jako H-alfa, se nachází v červené oblasti spektra. Krásu emisní mlhoviny však nemusíme ocenit pouze v červeném světle. Ostatní atomy v mlhovině jsou rovněž excitovány energetickým světlem hvězd a rovněž vytvářejí úzké emisní čáry. V tomto detailním pohledu na Růžicovou mlhovinu jsou úzkopásmové snímky mapovány do širokopásmových barev, aby byla vidět emise atomů síry v červené barvě, vodíku v zelené a kyslíku v modré. Schéma mapování těchto úzkých emisních čar atomů (SHO) do širších barev (RGB) se používá na mnoha Hubblových snímcích emisních mlhovin. Snímek zabírá přes střed Růžicové mlhoviny asi 50 světelných roků. Mlhovina se nachází asi 3000 světelných roků daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Roses_Are_Red
  2. AtlasOfTheUniverse.com: NGC 2237, 2238, 2239 and 2246 - The Rosette Nebula
  3. Wikipedia: H-alpha
  4. AstroBin.com: Tommy Lease: Up Close on The Rosette Nebula
  5. AAA.org: Pillars of Creation: Using the Hubble Palette
  6. HubbleSite.org: Hubble Space Telescope - Embark on a Journey of Discovery
  7. SEDS.org: NGC 2244 and NGC 2237-9,46
  8. AtlasOfTheUniverse.com: The Universe within 5000 Light Years - The Orion Arm

Štítky: NGC 2244, Růžicová mlhovina, Narrowband, H alpha, Emission line, Emisní mlhovina


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »