Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když růže nejsou rudé

Uznání a copyright: Tommy Lease (Denver Astronomical Society)

Ne všechny růže jsou rudé, ale i tak mohou být samozřejmě velmi krásné. Stejně tak krásná Růžicová mlhovina a další hvězdotvorné oblasti jsou na astronomických snímcích často zobrazovány s převážně červeným odstínem, z části proto, že mlhovině dominuje emise atomů vodíku. Nejsilnější optická emisní čára vodíku, známá jako H-alfa, se nachází v červené oblasti spektra. Krásu emisní mlhoviny však nemusíme ocenit pouze v červeném světle. Ostatní atomy v mlhovině jsou rovněž excitovány energetickým světlem hvězd a rovněž vytvářejí úzké emisní čáry. V tomto detailním pohledu na Růžicovou mlhovinu jsou úzkopásmové snímky mapovány do širokopásmových barev, aby byla vidět emise atomů síry v červené barvě, vodíku v zelené a kyslíku v modré. Schéma mapování těchto úzkých emisních čar atomů (SHO) do širších barev (RGB) se používá na mnoha Hubblových snímcích emisních mlhovin. Snímek zabírá přes střed Růžicové mlhoviny asi 50 světelných roků. Mlhovina se nachází asi 3000 světelných roků daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Roses_Are_Red
  2. AtlasOfTheUniverse.com: NGC 2237, 2238, 2239 and 2246 - The Rosette Nebula
  3. Wikipedia: H-alpha
  4. AstroBin.com: Tommy Lease: Up Close on The Rosette Nebula
  5. AAA.org: Pillars of Creation: Using the Hubble Palette
  6. HubbleSite.org: Hubble Space Telescope - Embark on a Journey of Discovery
  7. SEDS.org: NGC 2244 and NGC 2237-9,46
  8. AtlasOfTheUniverse.com: The Universe within 5000 Light Years - The Orion Arm

Štítky: NGC 2244, Růžicová mlhovina, Narrowband, H alpha, Emission line, Emisní mlhovina


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »