Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zrození hvězd v mlhovině Trifid

Uznání: J. Hester (Arizona St. U) et al., WFPC2, HST, NASA

Obří pilíře plynu a prachu vyprchávají z mlhoviny Trifid. Ve středu barvitého Trifida leží mladé horké hvězdy umístěné nahoře a vpravo na tomto snímku. Okamžitě po zrození hmotná hvězda sežehne své okolí jasným a energetickým světlem. Blízké vznikající hvězdy končí vznik na podvýživu plynem, který od nich odfoukl pryč světlo a vítr jasné hvězdy. Hvězdy s nižší hmotností by měly pokračovat ve svém vzniku v mlhovině Trifid protože přes 1500 hmotností našeho Slunce stále existují v nezkondenzovaném plynu. Mlhovina Trifid známá též jako M20 leží asi 9000 světelných let daleko a je snadno viditelná malým dalekohledem v souhvězdí Střelce.

Štítky: Zrození hvězdy, Mlhovina


26. vesmírný týden 2025

26. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc projde novem a večer se objeví u Merkuru. Ještě před novem však zakryje Plejády. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a jen o trochu výše Mars. Ráno je vidět hlavně Saturn a Venuše. Aktivita Slunce je střední. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Prototyp Starship S36 explodoval. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce a Proba-3 už zvládá dělat úplná zatmění Slunce na oběžné dráze Země. Mise Axiom-4 k ISS byla opět odložena. Před 110 lety se narodil astronom Fred Hoyle, který nám přinesl pojem Big Bang, neboli Velký třesk. Před rokem začala novodobá Česká cesta do vesmíru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanice ISS stoupá nad obzor

Další informace »