Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kočičí oko se neuvěřitelně rozpíná

Uznání: Arsen R. Hajian (USNO), Yervant Terzian (Cornell)

Dívejte se pozorně. Jak tato aimace bliká mezi dvěma snímky NGC 6543 z Hubble Space Telescope - první je z roku 1994 a druhý je z roku 1997 - tak se zdá, že se spletitá vlákna mlhoviny posunula. Posun je způsoben skutečnou expanzí tohoto plynného rubáše zakrývajícího umírající hvězdu. NGC 6543 je též známá jako mlhovina Kočičí oko. Tento komplex klasifikovaný jako "planetární mlhovina" utkaná obálkami rozpínajícího se plynu, které odvrhla centrální hvězda, když se vyvíjí z červeného obra do své závěrečné fáze bílého trpaslíka. Fáze planetární mlhoviny trvá v životě hvězdy poměrně krátce, asi kolem 10000 let. Ve skutečnosti, spolu s dalšími údaji tento detekovaný posun mlhoviny během tříleté periody dovoluje odhadnout věk jasné vnitřní obálky asi na 1000 let a vzdálenost může být změřena asi na 3000 světelných let.

Štítky: Ngc 6543, Planetární mlhovina


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »