Úvodní strana  >  Novinky

Novinky

Vít Straka Kosmonautika

Evropská zásobovací loď ATV-3 Edoardo Amaldi se dnes v 00:31 SELČ připojila ke kosmické stanici ISS, závěrečné manévry proběhly hladce a bez problémů.

ATV-3 při příletu ke stanici. Autor: TV NASA
ATV-3 při příletu ke stanici.
Autor: TV NASA

Vít Straka Kosmonautika

Připomínáme možnost sledovat živě přílet a připojení evropské lodi ATV-3 Edoardo Amaldi ke stanici ISS. Spojení plavidel je v plánu v noci na čtvrtek 29. března v 00:33 SELČ, přenos na TV NASA začíná ve 23:45.
Jaromír Jindra Ostatní

MHV jaro 2012 je obsazena, dále již registrujeme náhradníky. Podle zkušeností z minulých ročníků se ale téměř vždy někdo odhlásí (nemoc, pracovní povinnosti...). Takto uvolněná místa obsazujeme náhradníky podle pořadí přihlášek a uvolněné kapacity.

Petr Sobotka Ostatní

Zápis z jednání Výkonného výboru ČAS, které se konalo dne 7. března 2012 v Praze. (pdf)
Petr Horálek Astronomie

Zdá se, že eruptivní sluneční skvrna AR1429 neřekla poslední slovo. Skvrna se nyní nachází na odvrácené straně Slunce a už vyprodukovala několik silných erupcí, jejichž následky pozorovala ve svých korónografech družice SOHO. Pokud skvrna vydrží, měla by se přibližně do týdne opět objevit na východním okraji Slunce. Dojde-li k tomu, půjde o první skvrnu tohoto slunečního cyklu, která by byla pozorovatelná při více jak jedné otočce Slunce kolem své osy.
Petr Horálek Astronomie

Zítra 28. března od 18 hodin proběhnou oslavy 20. výročí pardubické hvězdárny a 100. výročí od založení první lidové hvězdárny v Čechách. Oslavy začínají v mezipatře pod hvězdárnou (Gorkého 2658, Pardubice) odhalením malé retrospektivní výstavy a následovat bude křest dalekohledu. Za jasného počasí bude probíhat pozorování planet a Měsíce až do 23 hodin.
Petr Horálek Astronomie

Včerejší konjunkce strhla neuveřitelný zájem. Do redakce opět doazilo mnoho krásných snímků, které jsme umístili do galerie. Měsíc pomalu nabývá na fázi a sune se dál od Venuše. Zajímavé seskupení nabídne ještě dnes, ačkoliv kráse včerejšího úkazu se to již nevyrovná. Pak jej vyhlížejte 3. dubna, kdy spolu s Marsem a hvězdou Regulus utvoří téměř pravoúhlý trojúhelník. Ve dnech 6. a 7. dubna pak v pozdních nočních hodinách projde u Saturnu a hvězdy Spica.
Petr Horálek Astronomie

Pokud máte čistou oblohu a vidíte na ní Měsíc, můžete pomocí něj najít Venuši na denní obloze. Leží asi 2.5° (pět měsíčních úplňků) "nad" Měsícem. Vypadá jako nehybný stříbřitý bod.
Petr Horálek Astronomie

Zatímco se budete těšit na dnešní konjunkci Měsíce s Venuší, při níž Mesíc projde cca 2° jihovýchodně od planety, navštivte fotogalerii. Aktualizovali jsme ji o snímky ze včerejšího nesmírně fotogenického seskupení. Autorům snímků děkujeme a všem i dnes přejeme krásný pohled.

Novinky můžete odebírat přes RSS.


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »