Novinky
Na Slunci je velká skvrna v aktivní oblasti AR1429. Dnes ráno vyprodukovala silnou erupci třídy X1 (která bohužel míří mimo Zemi). V následujících dnech se skvrna natočí nejblíže ke středu slunečního kotouče a její aktivita by mohla přinést možné polární záře.
ČRo Leonardo: Nebeský cestopis 3. 3. 20:00
Přehlídka planet (P. Horálek); Fyzika pavučin (J. Štrajblová); Jachtaři kolem světa a počasí (S. Bílek); Odešel Antonín Vítek; Využití výrobků NASA (A. Vítek); Hvězdárna v Mikulášovicích (Š. Kovář). archiv pořadu
Do redakce dorazilo několik pěkných vzpomínkových snímků s Antonínem Vítkem. Umístili jsme je do galerie na konci článku. Autorům děkujeme. Snímky můžete dále zasílat na info@astro.cz.
V archivu TV Noe můžete shlédnout epizody pořadu Hlubinami vesmíru s Antonínem Vítkem z dubna 2008 a z jara 2011 - první díl, druhý díl.
Aktualizovali jsme fotogalerii planet s Měsícem. Autorům došlých snímků děkujeme.
Máte fotografie Antonína Vítka? Pošlete nám je do redakce na info@astro.cz. Uctěme tak společně jeho památku vytvořením fotogalerie.
ČRo Leonardo: Nebeský cestopis 25. 2. 20:00
Záblesky na Měsíci (A. Vítek). Fyzikální vlastnost tepny (J. Štrajblová). M. R. Štefánik na Tahiti (J. Grygar). Zpomalování Venuše. Proč nevychází předpovědi meteorologů 2 (R. Tomšů). Hvězdárna v Lounech (Š. Kovář). 50 let od startu Johna Glenna. archiv pořadu.
Astronomové z Michiganské univerzity detekovali s pomocí družice Chandra doposud nejsilnější hvězdný vítr u černé díry hvězdné hmotnosti. Ten dosahuje rychlosti přes 12 milionů km za hodinu a fouká od relativně malé černé díry IGR 17091. Více (anglicky).
Včera odpoledne nastalo zatmění Slunce. Ovšem jenom částečné a jediným jeho pozorovatelem byla družice SDO asi 36 tisíc km vzdálená od Země. Prohlédněte si snímek.
