Novinky
ČRo Leonardo: Nebeský cestopis 10. 3. 20:00
Sluneční otřesy (M. Švanda); Nová optická vlákna (J. Štrajblová); Přínos Stephena Hawkinga (J. Grygar); Objev života na Zemi; Bilancování zimního počasí (R. Tomšů); Hvězdárna v Řevnicích (Š. Kovář). archiv pořadu
Do redakce dnes opět došly snímky sluneční skvrny AR1429. Autorům děkujeme. Unikátem těchto snímků je fakt, že vznikly jen v průběhu následujících hodin po dnešní ranní erupci třídy M6. Na večerní obloze rovněž láká pozornost Venuše s Jupiterem. Na počátku příštího týdne je budou dělit jen 3°. I to si nenechte ujít, do obou aktuálních galerií stále přjímáme snímky.
Při dnešní ranní erupci byl uvolněn oblak koronální hmoty mířící přímo k Zemi. Dorazit by měl v neděli 11. března v dopoledních hodinách. V neděli večer je tedy další šance ke spatření polární záře.
Před několika minutami došlo k další výrazné sluneční erupci, třídy M6. Data z erupce se teprve vyhodnocují. Více informací najdete v následujících hodinách na Spaceweather.com.
Do redakce dnes došel krásný snímek všech planet nasnímaných za jednu noc od Jana Klečky z Havlíčkova Brodu. Autorovi tohoto i dalších snímků v galerii děkujeme! Své snímky planet a Měsíce můžete stále zasílat na redakční adresu info@astro.cz, zdařilé záběry rovněž můžete zaslat do ČAM. Rovněž nám i do ČAM můžete zasílat své snímky sluneční skvrny.
Očekávaná geomagnetická bouře dorazila dnes v poledne středoevropského času. Zatím je slabší, než se očekávalo. Může prý však ještě zesílit v závislosti na elektromagnetických podmínkách navazujícího CME. Fotografie polárních září zejména z Ruska můžete spatřit na Spaceweather.com.

Autor: SDO/NASA
Dnes v 1:28 SEČ došlo k velmi silné erupci třídy X5 u stále výraznější skupiny slunečních skvrn AR1429. Tato erupce by do dvou dnů mohla přinést silnou geomagnetickou bouři a polární záře. Sledujte náš monitor polárních září a rovněž aktuální aktivitu Slunce na Spaceweather.com. Sluneční skvrnu rovněž můžete krom družicových snímků pozorovat přes bezpečný filtr malým dalekohledem či za výjimečných podmínek i pouhýma očima!
Planeta Mars je dnes nejblíže k Zemi. Oproti proslavené opozici v roce 2003 je ovšem vůči Zemi značně dál - leží okolo 101 milionů km od nás. Najdeme ji v souhvězdí Lva už za soumraku nad východním obzorem jako výraznou načervenalou hvězdičku. Ve středu 7. března bude nedaleko i Měsíc. Své snímky (nejen) Marsu můžete dále zasílat do fotogalerie. Na skutečně výraznou opozici s rekordně malou vzdáleností Marsu od Země si musíme počkat ještě 6 let - tuto mimořádnou opozici bude 27. července 2018 doprovázet neméně mimořádné zatmění Měsíce s velmi dlouhou fází úplného zatmění.
