Úvodní strana  >  Novinky

Novinky

Petr Horálek Astronomie

Do redakce dnes opět došly snímky sluneční skvrny AR1429. Autorům děkujeme. Unikátem těchto snímků je fakt, že vznikly jen v průběhu následujících hodin po dnešní ranní erupci třídy M6. Na večerní obloze rovněž láká pozornost Venuše s Jupiterem. Na počátku příštího týdne je budou dělit jen 3°. I to si nenechte ujít, do obou aktuálních galerií stále přjímáme snímky.
Petr Horálek Astronomie

Při dnešní ranní erupci byl uvolněn oblak koronální hmoty mířící přímo k Zemi. Dorazit by měl v neděli 11. března v dopoledních hodinách. V neděli večer je tedy další šance ke spatření polární záře.
Petr Horálek Astronomie

Před několika minutami došlo k další výrazné sluneční erupci, třídy M6. Data z erupce se teprve vyhodnocují. Více informací najdete v následujících hodinách na Spaceweather.com.
Petr Horálek Astronomie

Do redakce dnes došel krásný snímek všech planet nasnímaných za jednu noc od Jana Klečky z Havlíčkova Brodu. Autorovi tohoto i dalších snímků v galerii děkujeme! Své snímky planet a Měsíce můžete stále zasílat na redakční adresu info@astro.cz, zdařilé záběry rovněž můžete zaslat do ČAM. Rovněž nám i do ČAM můžete zasílat své snímky sluneční skvrny.

Planety přes noc. Autor: Jan Klečka
Planety přes noc.
Autor: Jan Klečka
Petr Horálek Astronomie

Očekávaná geomagnetická bouře dorazila dnes v poledne středoevropského času. Zatím je slabší, než se očekávalo. Může prý však ještě zesílit v závislosti na elektromagnetických podmínkách navazujícího CME. Fotografie polárních září zejména z Ruska můžete spatřit na Spaceweather.com.
Petr Horálek Astronomie

Záblesk erupce třídy X5 ráno 7. března v 1:28 SEČ. Autor: SDO/NASA
Záblesk erupce třídy X5 ráno 7. března v 1:28 SEČ.
Autor: SDO/NASA
Podle Goddardova vesmírného centra by měla zítra nastat silná geomagnetická bouře. Za jasného počasí je tedy určitá šance výskytu polárních září
. Za bouří stojí erupce třídy X5, ke které došlo dnes časně ráno. Sledujte náš monitor polárních září a rovněž aktuální aktivitu Slunce na Spaceweather.com. Podrobnosti připravujeme.
Petr Horálek Astronomie

Dnes v 1:28 SEČ došlo k velmi silné erupci třídy X5 u stále výraznější skupiny slunečních skvrn AR1429. Tato erupce by do dvou dnů mohla přinést silnou geomagnetickou bouři a polární záře. Sledujte náš monitor polárních září a rovněž aktuální aktivitu Slunce na Spaceweather.com. Sluneční skvrnu rovněž můžete krom družicových snímků pozorovat přes bezpečný filtr malým dalekohledem či za výjimečných podmínek i pouhýma očima!
Petr Horálek Astronomie

Planeta Mars je dnes nejblíže k Zemi. Oproti proslavené opozici v roce 2003 je ovšem vůči Zemi značně dál - leží okolo 101 milionů km od nás. Najdeme ji v souhvězdí Lva už za soumraku nad východním obzorem jako výraznou načervenalou hvězdičku. Ve středu 7. března bude nedaleko i Měsíc. Své snímky (nejen) Marsu můžete dále zasílat do fotogalerie. Na skutečně výraznou opozici s rekordně malou vzdáleností Marsu od Země si musíme počkat ještě 6 let - tuto mimořádnou opozici bude 27. července 2018 doprovázet neméně mimořádné zatmění Měsíce s velmi dlouhou fází úplného zatmění.

Novinky můžete odebírat přes RSS.


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »