Úvodní strana  >  Novinky

Novinky

Vít Straka Kosmonautika

Cygnus vzlétnul k ISS!

Po sérii odkladů a menších zádrhelů dnes v 19:07 našeho času z kosmodromu Wallops ve Virginii odstartovala raketa Antares společnosti Orbital Sciences Corp. a o deset minut později vypustila na oběžnou dráhu loď Cygnus se skoro 1500 kilogramy nákladu pro stanici ISS. K ní má loď dorazit po 2,5 dnech manévrování v neděli. Jde o první operační let v rámci dvoumiliardového kontraktu mezi Orbital a NASA.
Vít Straka Kosmonautika

Soukromý start k ISS stále odkládán ...

První operační let lodi Cygnus amerického soukromého sektoru po veleúspěšné podzimní premiéře má zkrátka smůlu. V prosinci byl odvolán kvůli poruše chlazení na stanici, v lednu posunut kvůli extrémním mrazům na východním pobřeží a dnes byl zrušen kvůli včerejší bouři na Slunci, jejíž dceřinná radiace by mohla poškodit elektroniku nosné rakety. Zítřejší start zůstává otázkou ...
Aktualizace 9. ledna: Po pečlivém zvážení všech faktorů byl dnešní start povolen! Oficiální odpočet se rozběhl v 10:07 SEČ, start proběhne v 19:07. Nejsou hlášeny žádné významné technické potíže a počasí dává šanci 95 procent. Přenos startu na TV NASA sledujte od 18:45.
Raketa Antares s lodí Cygnus stojí na rampě ve Virginii od neděle, podruhé za 3 týdny Autor: Orbital Sciences Corp.
Raketa Antares s lodí Cygnus stojí na rampě ve Virginii od neděle, podruhé za 3 týdny
Autor: Orbital Sciences Corp.
Redakce Astro.cz Ostatní

Zemřel Josip Kleczek

V neděli 5. ledna 2014 v časných ranních hodinách zemřel po dlouhé a těžké nemoci čestný člen České astronomické společnosti a dvojnásobný držitel ceny Littera Astronomica Josip Kleczek. Do poslední chvíle byl aktivní, psal i další knihu. Ta už zůstane nedopsaná ....
Martin Mašek Astronomie

Dnes se planeta Země srazila s planetkou!

Naštěstí mělo těleso rozměr cca 2 až 4 metry, takže žádné nebezpečí nehrozilo a po průletu zemskou atmosférou dopadly na Zemi jen malé úlomky.

Takové události jsou relativně běžné (několikrát do roka). Ale teprve podruhé v historii se podařilo takovou planetku objevit ještě ve vesmíru, pár hodin před dopadem na Zemi. Planetka dostala označení 2014 AA, jde tedy o první letos objevenou planetku. Prvním případem planetky, kterou se podařilo objevit před srážkou se Zemí, byla 2008 TC3 v říjnu roku 2008. Mimochodem obě tělesa (2014 AA i 2008 TC3) byla objevena na stejné observatoři Mt. Lemmon v USA, která se zabývá hledáním nebezpečných planetek. Bohužel se planetku 2014 AA podařilo sledovat jen krátce, takže je velká nejistota místa dopadu (od Ameriky až po Afriku), viz mapka.

Vít Straka Kosmonautika

Nouzový výstup z ISS

Dnešního dne (cca ve 13:10 našeho času) má začít první ze série neplánovaných kosmických výstupů posádky americké části ISS za účelem výměny čerpadla chlazení s pokaženým ventilem uvnitř. Stručné průběžné info z vycházky se bude objevovat v našem článku.

Novinky můžete odebírat přes RSS.


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »