Úvodní strana  >  Novinky  >  Kosmonautika

Kosmonautika

Vít Straka Kosmonautika

Raketoplán Discovery si připisuje další odklad, nepoletí ani dnes kvůli úniku paliva. Během tankování externí nádrže byl objeven únik vodíku v místě, kde je k nádrži připojena odvětrávací trubice. Situace se řeší, další pokus o start je v plánu nejdříve v pondělí.
Vít Straka Kosmonautika

Start raketoplánu Discovery opět odložen, tentokrát kvůli špatnému počasí. Manažeři včera probrali problém s čidlem hlavního motoru a rozhodli se čtvrteční pokus o start schválit, předpověď počasí však nedávala ani poloviční šanci dobrých podmínek, start byl tak dnes odložen o dalších 24 hodin. Nyní je v plánu v pátek 5. listopadu ve 20:04 SEČ, náš přenos poběží od 19:00.
Vít Straka Kosmonautika

Raketoplán Discovery postihl další odklad startu, tentokrát kvůli elektrické poruše na kontrolním čidle v hlavním motoru. Aby byl čas na zhodnocení poruchy, start byl odložen na nejdříve čtvrtek 4. listopadu ve 20:29 SEČ. Náš přenos tedy začne ve čtvrtek v 19:30.
Vít Straka Kosmonautika

Sledujte online přenos startu raketoplánu Discovery ve středu 3. listopadu od 20:00. Start se má uskutečnit ve 20:52 našeho času.
Vít Straka Kosmonautika

Tým manažerů dnes odsouhlasil pokračování příprav ke středečnímu startu raketoplánu Discovery ke stanici ISS. Problém s únikem helia a dusíku byl zdárně vyřešen, letoun již nepronásledují technické potíže a pravděpodobnost dobrého počasí je 70 procent. Start raketoplánu se uskuteční 3. listopadu ve 20:52 SEČ.
Discovery na startovací rampě, zatím ještě zakrytý servisní konstrukcí. Autor: NASA
Discovery na startovací rampě, zatím ještě zakrytý servisní konstrukcí.
Autor: NASA
Vít Straka Kosmonautika

Ke kosmické stanici ISS se dnes v 18:36 SELČ připojila zásobovací loď Progress M-08M. Při jejím příletu ke komplexu došlo k selhání automatického naváděcího systému a řízení Progressu musela převzít na dálku posádka stanice. Zkušený kosmonaut A. Kaleri poté loď bezpečně připojil ke staničnímu modulu Pirs.
Vít Straka Kosmonautika

NASA opět odložila start raketoplánu Discovery, práce na opravách netěsnícího potrubí, používaného k tlakování palivových nádrží, jdou sice dobře ale s mírným zpožděním. Start je nyní v plánu ve středu 3. listopadu ve 20:52 SEČ.
Vít Straka Kosmonautika

Start raketoplánu Discovery byl odložen o nejméně 24 hodin, důvodem je objevený únik helia a dusíku v pravé sekci pohonného systému OMS. Start je v plánu v úterý 2. listopadu ve 21:17 našeho času. O postupu při opravách se právě jedná.
Vít Straka Kosmonautika

Chcete vědět, jak zvládne nová loď Sojuz spojení s ISS? Sledujte její přílet živě na TV NASA v neděli od 1:30 v noci (připojení v plánu ve 2:02 SELČ). Podrobnosti o lodi a posádce naleznete zde, pokud jste propásli přenos startu na TV NASA, můžete videozáznam shlédnout zde.
Vít Straka Kosmonautika

Start lodi Sojuz TMA-01M z Bajkonuru proběhl úspěšně 8. října v 1:10 našeho času. Velitel Alexandr Kaleri a jeho posádka jsou již na cestě k ISS, se kterou se spojí v noci na neděli. Záznam startu je zde.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stopa mezinárodní stanice ISS nad jihozápadním obzorem

Další informace »