Úvodní strana  >  Novinky  >  Počet objevených blízkozemních planetek přesáhl 15 000

Počet objevených blízkozemních planetek přesáhl 15 000

Za posledních šest let se tak počet známých planetek tohoto druhu zvětšil o celou polovinu. Desetitisící blízkozemní planetka byla objevena v roce 2013. V pořadí patnáctitisící blízkozemní planetka byla objevena 13. října 2016 na Observatoři Mt. Lemmon a má označení 2016 TB57. Jde o malou planetku s průměrem cca 16 -36 metrů. Letos se nejblíže k Zemi podívala 31. října, kdy nás bezpečně minula v pětinásobku vzdálenosti Měsíce. Více na www.planetky.cz.

O autorovi

Štítky: Blízkozemní planetka


44. vesmírný týden 2025

44. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 10. do 2. 11. 2025. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) nám dělá radost nízko na večerní obloze, pokud se vůbec vyjasní. O něco výše je trochu slabší kometa C/2025 R2 (SWAN). Obě jsou krásné ve větším dalekohledu. Dozvěděli jsme se, kterých 13 experimentů mise Aleše Svobody na ISS podpoří ESA. Japonská zásobovací loď HTV-X je na cestě k ISS. Mezinárodní vesmírná stanice je trvale obydlena již 25 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter

Další informace »