Úvodní strana  >  Novinky  >  Velká skvrna na Slunci je vidět i pouhým okem

Velká skvrna na Slunci je vidět i pouhým okem

Než budete číst dál, mějte vždy na paměti, že pohled na Slunce bez zvláštních filtrů může být nejen nebezpečný, ale dokonce může vést k trvalé ztrátě zraku! Určitě víte, že největší sluneční skvrny bývají patrné i bez dalekohledu.

Jedna velká skvrna je viditelná poblíž středu slunečního disku. Má velikost zhruba desetkrát větší než planeta Země. Stačí, když si Slunce zeslabíte vhodným filtrem – například speciálními brýlemi – ty koupíte za pár korun na hvězdárnách nebo v planetáriích.

Pokud to máte daleko, můžete sáhnout také po temných svářečských filtrech číslo 13 nebo 14, které se prodávají například v obchodech s pracovními pomůckami. Přesvědčte se na vlastní oči. A každopádně postupujte velmi obezřetně!

Tak co, uspěli jste?

Velká sluneční skvrna 29. 6. 2023 Autor: Daniel Kurtin
Velká sluneční skvrna 29. 6. 2023
Autor: Daniel Kurtin

O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Sluneční skvrny


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »