Rozkvetly Sedmikrásky na nebi: chytrý průvodce hvězdárnami, planetárii a science centry v ČR
Kniha Sedmikrásky na nebi je neformální průvodce po hvězdárnách, planetáriích a science centrech napříč Českem. Autoři Jiří Dušek, Jiří Kokmotos a Michal Okleštěk projeli republiku křížem krážem, ujeli 7 714 km, natočili 707 minut videoprocházek a v rozhlasovém vysílání strávili 867 minut 37 sekund. Výsledkem je hravý i praktický “kompas” pro nováčky i fajnšmekry: kde se dobře dívá na oblohu, co si nenechat ujít s dětmi a jak si výpravu užít navzdory světelnému smogu.
„Chceme, aby návštěvy hvězdáren, ale nejen jich, byly dobrodružstvím poznání světa kolem nás. U každé zastávky jsme se pokusili zdůraznit to, v čem je dané místo výjimečné,“ říká Jiří Dušek.
„Během cest jsme sbírali lokální vychytávky: kde se astronomie mění v dobrodružství pro celé rodiny, rozjívené školní výpravy i beznadějné romantik a kde potkat mimozemské návštěvníky,“ doplňuje Jiří Kokmotos.
Proč tahle kniha vznikla? Aby propojila hvězdárny, planetária a science centra do jednoho praktického průvodce. Čím se liší od jiných průvodců? Kombinuje 26 zastávek, lokální zajímavosti i otisky vědy i astronomické techniky v jejich okolí. Odkud se dobře dívá na hvězdné nebe? Kniha prozrazuje, kde je fotonové moře mělké. Komu je určena? Cestovatelům, rodinám s dětmi, školám i nadšencům, kteří hledají nové výzvy. Jakou má společenskou ambici? Ukázat, že astronomie je nejkrásnější věda, která popisuje celý svět kolem nás. Kdo je průvodcem? Mimozemšťané, kteří si udělali piknik na své cestě Galaxií.
K dostání v e-shopu Radioteka.cz, na Hvězdárně a planetáriu Brno, v dobrých knihkupectvích i dalších místech tohoto vesmíru.



