Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové výtrysky z XTE J1550

Uznání snímku: CXC, NASA; Uznání ilustrace: M. Weiss (CXC)

Pozorování z oběžné rentgenové observatoře Chandra nyní zdokumentovala pohyb ultra rychlých výtrysků vystřelujících z hvězdné soustavy, která je kandidátem na černou díru. Rentgenový zdroj XTE J1550-564 prošel v roce 1998 ohromným vzplanutím. Výtrysky materiálu proudící do prostoru téměř rychlostí světla dopadem na existující plyn ho zahřály tak moc, že zářil v rentgenovém světle. Panely na snímku nahoře vlevo v rentgenových paprscích ukazují, že se horké skvrny od doby exploze posunuly o více jak tři světelné roky, přičemž levý výtrysk nedávno zeslábnul pod hranici rozlišitelnosti. Kresba vpravo popisuje podvojnou soustavu, která nejspíše vytváří rentgenové výtrysky. Normální červená hvězda vlevo uvolňuje materiál do akrečního disku kolem černé díry napravo. O výtryscích se předpokládá, že se emitují podél osy rotace černé díry.

Štítky: Výtrysky, Černá díra, Rentgenové paprsky


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »