Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladá kulová hvězdokupa NGC 1818

Uznání: Diedre Hunter (Lowell Obs.) et al., HST, NASA

Mléčné dráze kdysi vládly kulové hvězdokupy. Za těch starých časů kdy vznikala naše Galaxie, v ní sídlily možná tisíce kulových hvězdokup. Dnes tu zůstalo možná jen 200 kup. V průběhu věků byly kulové hvězdokupy ničeny opakovanými zničujícími setkáními mezi sebou nebo s galaktickým středem. Přežívající pozůstatky jsou starší než kterákoliv pozemská fosílie, jsou starší než všechny ostatní struktury naší Galaxie a samy vymezují hrubé stáří vesmíru. Mladých kulových hvězdokup existuje v naší Galaxii Mléčná dráha jen málo, pokud vůbec nějaké, protože nejsou vhodné podmínky pro vznik dalších kup. Jiné je to ale v sousední galaxii LMC (Velký Magellanův oblak). Na snímku nahoře je "mladá" kulová hvězdokupa, která se tam nachází: NGC 1818. Pozorování ukazují, že vznikla před pouhými 40 milióny let, to znamená včera v porovnání s věkem 12 miliard let u kulových hvězdokup v naší vlastní Mléčné dráze.

Štítky: Sluneční soustava, Impakt, Asteroids


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »