Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orlí mlhovina dalekohledem CFHT

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

V temných pilířích Orlí mlhoviny se i nadále tvoří jasné modré hvězdy. Orlí mlhovinu učinil slavnou snímek z dalekohledu Hubble Space Telescope z roku 1995, který ukazuje dramatický proces vznikání hvězd. Vpravo nahoře od mlhoviny na snímku nahoře leží srdce otevřené hvězdokupy M16. Během posledních 5 miliónů let v M16 trvale vznikaly jasné modré hvězdy, zcela nedávno ve slavných centrálních plynových a prachových pilířích známých jako sloní choboty. M16 má asi 20 světelných let, světlo k nám odtud letí přes 7000 let a kupu lze spatřit triedrem v souhvězdí Hada (Serpens).

Štítky: M16, CFHT, Orlí mlhovina


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »