Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orlí mlhovina dalekohledem CFHT

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

V temných pilířích Orlí mlhoviny se i nadále tvoří jasné modré hvězdy. Orlí mlhovinu učinil slavnou snímek z dalekohledu Hubble Space Telescope z roku 1995, který ukazuje dramatický proces vznikání hvězd. Vpravo nahoře od mlhoviny na snímku nahoře leží srdce otevřené hvězdokupy M16. Během posledních 5 miliónů let v M16 trvale vznikaly jasné modré hvězdy, zcela nedávno ve slavných centrálních plynových a prachových pilířích známých jako sloní choboty. M16 má asi 20 světelných let, světlo k nám odtud letí přes 7000 let a kupu lze spatřit triedrem v souhvězdí Hada (Serpens).

Štítky: M16, CFHT, Orlí mlhovina


43. vesmírný týden 2024

43. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 10. do 27. 10. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a trochu ruší pozorování meteorického roje Orionid. Na večerní obloze je slábnoucí kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), druhá kometa C/2024 S1 (ATLAS) se ještě úplně nerozpadla. Brzy po Slunci zapadá večer Venuše, Saturn vrcholí nad jihem a Jupiter a Mars jsou nejlépe vidět v druhé polovině noci. Slunce své nejlepší skvrny zatím ukrývá na odvrácené polokouli. Očekáváme návrat Crew Dragonu z ISS (přistání mise Crew-8).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

kometka

kometka

Další informace »