Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orlí mlhovina dalekohledem CFHT

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

V temných pilířích Orlí mlhoviny se i nadále tvoří jasné modré hvězdy. Orlí mlhovinu učinil slavnou snímek z dalekohledu Hubble Space Telescope z roku 1995, který ukazuje dramatický proces vznikání hvězd. Vpravo nahoře od mlhoviny na snímku nahoře leží srdce otevřené hvězdokupy M16. Během posledních 5 miliónů let v M16 trvale vznikaly jasné modré hvězdy, zcela nedávno ve slavných centrálních plynových a prachových pilířích známých jako sloní choboty. M16 má asi 20 světelných let, světlo k nám odtud letí přes 7000 let a kupu lze spatřit triedrem v souhvězdí Hada (Serpens).

Štítky: M16, CFHT, Orlí mlhovina


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »