Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ionizační fronta mlhoviny Pelikán

Uznání: John Bally (U. Colorado) & Bo Reipurth (U. Hawaii), NOAO, AURA, NSF

Co se to děje s mlhovinou Pelikán? Světlo z mladých energetických hvězd pomalu transformuje chladný plyn Pelikána na plyn horký a postupující hranice mezi oběma plyny je známá jako ionizační fronta. Většina těchto jasných hvězd se nachází už mimo obrázek nahoře, ale část jasné ionizační fronty vyčnívá vpravo nahoře. Podél fronty jsou vidět zvlášť hustá a spletitá vlákna chladného plynu. Možná, že za milióny let tato mlhovina už nebude mít název Pelikán, jelikož rozložení a polohy hvězd a plynu vytvoří něco, co bude vypadat úplně jinak. Snímek nahoře pořídil Mayallův 4m dalekohled na observatoři Kitt Peak v Arizoně v USA. Velké kruhové artefakty dole na obrázku nejsou skutečné. Mlhovina známá také jako IC 5070 má asi 30 světelných let a nachází se asi 1800 světelných let daleko v souhvězdí Labutě (Cygnus).

Štítky: Mlhovina Pelikán, Ionizační fronta, Ic5070


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »