Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevné mraky Rho Ophiuchi

Uznání: Adam Block (KPNO Visitor Program), NOAO, AURA, NSF

Spousta nádherných barev mračen Rho Ophiuchi (ofijuki) zvýrazňuje spousty procesů, ke kterým tam dochází. Modré oblasti září především odraženým světlem. Modré světlo Rho Ophiuchi i okolních hvězd se od této části mlhoviny odráží efektivněji než světlo červené. Ze stejného důvodu se jeví pozemská obloha během dne modrá. Červené a žluté oblasti září především díky emisi atomárních a molekulárních plynů mlhoviny. Světlo z blízkých hvězd, v tomto případě především z jasné hvězdy Antares, odtrhuje z plynu elektrony a ten potom září, když se elektrony rekombinují. Tmavé oblasti způsobují prachová zrna, zrozená v mladých hvězdných atmosférách, která účinně odstiňují světlo emitované za nimi. Mračna hvězdy Rho Ophiuchi, která jsou daleko před kulovou hvězdokupou M4 viditelnou na obrázku nahoře vlevo dole, jsou ještě víc barevná, než může člověk vůbec spatřit - mračna totiž emitují světlo v každém vlnovém pásmu, od rádiových vln až po gama záření.

Štítky: Antares, Nebulas, Rho Ophiuchi


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Mars

Ranní foto Měsíce a Marsu

Další informace »