Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oslava slunovratu

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Season's greetings! Dnes nebo zítra, záleží na vaší poloze, Slunce dosáhne své nejsevernější polohy na obloze planety Země, což znamená změnu roční doby a první slunovrat roku 2004. Jako oslavu považte tento úžasně podrobný a jasně vybarvený snímek aktivního Slunce. Tento výtečný obrázek ve falešných barvách je složeninou tří snímků pořízených v extrémním ultrafialovém světle přístrojem EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO. Každý jednotlivý snímek zvýrazňuje jiný teplotní režim v horní atmosféře slunce a byla mu přiřazena specifická barva: červená 2 miliónům, zelená 1,5 miliónům a modrá 1 miliónu stupňů C. Kombinovaný snímek ukazuje jasné aktivní oblasti rozeseté po celém slunečním disku, které by se jinak na snímcích ve viditelném světle jevily jako tmavé skupiny slunečních skvrn spolu s majestátními smyčkami plasmy a nesmírnou protuberancí vpravo na okraji slunečního disku.

Štítky: Slunce, Ultrafialový, Summer solstice


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »