Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oslava slunovratu

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Season's greetings! Dnes nebo zítra, záleží na vaší poloze, Slunce dosáhne své nejsevernější polohy na obloze planety Země, což znamená změnu roční doby a první slunovrat roku 2004. Jako oslavu považte tento úžasně podrobný a jasně vybarvený snímek aktivního Slunce. Tento výtečný obrázek ve falešných barvách je složeninou tří snímků pořízených v extrémním ultrafialovém světle přístrojem EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO. Každý jednotlivý snímek zvýrazňuje jiný teplotní režim v horní atmosféře slunce a byla mu přiřazena specifická barva: červená 2 miliónům, zelená 1,5 miliónům a modrá 1 miliónu stupňů C. Kombinovaný snímek ukazuje jasné aktivní oblasti rozeseté po celém slunečním disku, které by se jinak na snímcích ve viditelném světle jevily jako tmavé skupiny slunečních skvrn spolu s majestátními smyčkami plasmy a nesmírnou protuberancí vpravo na okraji slunečního disku.

Štítky: Slunce, Ultrafialový, Summer solstice


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »