Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a prach v Jižní koruně

Uznání a copyright: Loke Kun Tan (StarryScapes)

Bohatým polem hvězd se na tomto úchvatném širokoúhlém teleskopickém pohledu na Jižní korunu (Corona Australis) proplétá mračno kosmického prachu. Mračno je pravděpodobně méně jak 500 světelných roků daleko a efektivně blokuje světlo vzdálenějších hvězd Mléčné dráhy v pozadí. Nejhustší část prachového mračna je dlouhá asi 8 světelných let. Na jeho konci (níže vlevo) je řada nádherně modrých mlhovin katalogizovaných jako NGC 6726, 6727 a 6729. Jejich charakteristická modrá barva vzniká odrazem světla horkých hvězd od kosmického prachu. Maličký, ale pěkný žlutavý oblouček, který je vidět u modré mlhoviny označuje mladou proměnnou hvězdu R Corona Australis. Od mlhoviny vlevo dole je vidět vznešená kulová hvězdokupa NGC 6723. NGC 6723 se nachází těsně mimo Jižní korunu (Corona Australis) v souhvězdí Střelce (Sagittarius) a ve skutečnosti leží více jak 30 000 světelných let daleko, daleko za prachovým mračnem v Corona Australis.

Štítky: Prach, Tmavá mlhovina, Kulová hvězdokupa, Reflekční mlhovina, Corona australis, Ngc6726, Ngc6723


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »