Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivuhodná hvězda Mira

Uznání: Rentgenový snímek: M. Karovska (Harvard-Smithsonian CfA) et al., CXC / NASA
Ilustrace: M.Weiss(CXC)

Astronomové až do sedmnáctého století znali hvězdu Omicron Ceti, též zvanou Mira, jako podivuhodnou hvězdu, hvězdu, jejíž jasnost se mohla během asi 11 měsíců dramaticky změnit. Moderní astronomové nyní znají celou třídu dlouhoperiodických proměnných typu Mira jako chladné, pulzující, červené obry, se zhruba 700 krát větším průměrem jak Slunce. Červený obr Mira se nachází pouze 420 světelných let daleko a obr samotný (Mira A, vpravo) obíhá spolu s doprovodnou složkou, malým bílým trpaslíkem (Mira B). Mira B je oblopena diskem materiálu nasáteho z pulzujícího obra a u takové podvojné soustavy se u horkého akrečního disku bílého trpaslíka očekává rentgenové záření. Ale tento ostrý snímek ve falešných barvách z observatoře Chandra také zachytil na rentgenových energiích silně planoucí chladnou složku, která je zřetelně oddělená od rentgenové emise akrečního disku doprovodné hvězdy. Po umístění kurzoru na obrázek se zamění malířova představa této stále podivuhodné interagující podvojné hvězdné soustavy s rentgenovým snímkem Miry z Chandry.

Štítky: Binary star, Rudý obr, Bílý trpaslík, Rentgenový, Akreční disk, Mira, Variable star, Mouse over


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »