Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivuhodná hvězda Mira

Uznání: Rentgenový snímek: M. Karovska (Harvard-Smithsonian CfA) et al., CXC / NASA
Ilustrace: M.Weiss(CXC)

Astronomové až do sedmnáctého století znali hvězdu Omicron Ceti, též zvanou Mira, jako podivuhodnou hvězdu, hvězdu, jejíž jasnost se mohla během asi 11 měsíců dramaticky změnit. Moderní astronomové nyní znají celou třídu dlouhoperiodických proměnných typu Mira jako chladné, pulzující, červené obry, se zhruba 700 krát větším průměrem jak Slunce. Červený obr Mira se nachází pouze 420 světelných let daleko a obr samotný (Mira A, vpravo) obíhá spolu s doprovodnou složkou, malým bílým trpaslíkem (Mira B). Mira B je oblopena diskem materiálu nasáteho z pulzujícího obra a u takové podvojné soustavy se u horkého akrečního disku bílého trpaslíka očekává rentgenové záření. Ale tento ostrý snímek ve falešných barvách z observatoře Chandra také zachytil na rentgenových energiích silně planoucí chladnou složku, která je zřetelně oddělená od rentgenové emise akrečního disku doprovodné hvězdy. Po umístění kurzoru na obrázek se zamění malířova představa této stále podivuhodné interagující podvojné hvězdné soustavy s rentgenovým snímkem Miry z Chandry.

Štítky: Binary star, Rudý obr, Bílý trpaslík, Rentgenový, Akreční disk, Mira, Variable star, Mouse over


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »