Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivuhodná hvězda Mira

Uznání: Rentgenový snímek: M. Karovska (Harvard-Smithsonian CfA) et al., CXC / NASA
Ilustrace: M.Weiss(CXC)

Astronomové až do sedmnáctého století znali hvězdu Omicron Ceti, též zvanou Mira, jako podivuhodnou hvězdu, hvězdu, jejíž jasnost se mohla během asi 11 měsíců dramaticky změnit. Moderní astronomové nyní znají celou třídu dlouhoperiodických proměnných typu Mira jako chladné, pulzující, červené obry, se zhruba 700 krát větším průměrem jak Slunce. Červený obr Mira se nachází pouze 420 světelných let daleko a obr samotný (Mira A, vpravo) obíhá spolu s doprovodnou složkou, malým bílým trpaslíkem (Mira B). Mira B je oblopena diskem materiálu nasáteho z pulzujícího obra a u takové podvojné soustavy se u horkého akrečního disku bílého trpaslíka očekává rentgenové záření. Ale tento ostrý snímek ve falešných barvách z observatoře Chandra také zachytil na rentgenových energiích silně planoucí chladnou složku, která je zřetelně oddělená od rentgenové emise akrečního disku doprovodné hvězdy. Po umístění kurzoru na obrázek se zamění malířova představa této stále podivuhodné interagující podvojné hvězdné soustavy s rentgenovým snímkem Miry z Chandry.

Štítky: Binary star, Rudý obr, Bílý trpaslík, Rentgenový, Akreční disk, Mira, Variable star, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »