Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmické paprsky z galaktických center

Uznání ilustrace: Pierre Auger Observatory Team,

Odkud přicházejí kosmické paprsky? Velký pokrok v zodpovězení této století staré otázky možná nastal právě nyní z projektu observatoře Auger, první observatoře kosmických paprsků na světě. Tyto vysokoenergetické fundamentální částice, které prolétají vesmírem, jsou známy asi století. Jelikož jsou kosmické paprsky o ultravysokých energiích vzácné a protože jejich extrapolované směry jsou nepřesné, tak nebyl jednoznačně určen žádný původní zdroj. Nové výsledky z projektu Auger ovšem ukazují, že 12 z 15 kosmických paprsků o ultravysokých energií přišlo ze směrů na obloze, které statisticky odpovídají polohám blízkých aktivních galaktických jader. O těchto galaktických centrech je již známo, že vyzařují velké množství světla a nejspíše je pohání velké černé díry. Výsledky z projektu Auger také ukazují, že kosmické paprsky s nejvyšší energií jsou protony, jelikož elektrický náboj jader s vyšší energií je odklání působením magnetického pole Galaxie Mléčné dráhy a tak efektivně ruší směr k jejich původnímu zdroji. Na obrázku nahoře je umělecká ilustrace kosmických paprsků, které narazily do zemské atmosféry a vytvořily spršku sekundárních částic, které lze zachytit na povrchu. Digitálně superponovaný snímek Centaurus A nahoře představuje jednu z takových aktivních galaxií, odkud by kosmické paprsky mohly pocházet.

Štítky: Kosmické paprsky, Agn, Auger observatory


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »