Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmické paprsky z galaktických center

Uznání ilustrace: Pierre Auger Observatory Team,

Odkud přicházejí kosmické paprsky? Velký pokrok v zodpovězení této století staré otázky možná nastal právě nyní z projektu observatoře Auger, první observatoře kosmických paprsků na světě. Tyto vysokoenergetické fundamentální částice, které prolétají vesmírem, jsou známy asi století. Jelikož jsou kosmické paprsky o ultravysokých energiích vzácné a protože jejich extrapolované směry jsou nepřesné, tak nebyl jednoznačně určen žádný původní zdroj. Nové výsledky z projektu Auger ovšem ukazují, že 12 z 15 kosmických paprsků o ultravysokých energií přišlo ze směrů na obloze, které statisticky odpovídají polohám blízkých aktivních galaktických jader. O těchto galaktických centrech je již známo, že vyzařují velké množství světla a nejspíše je pohání velké černé díry. Výsledky z projektu Auger také ukazují, že kosmické paprsky s nejvyšší energií jsou protony, jelikož elektrický náboj jader s vyšší energií je odklání působením magnetického pole Galaxie Mléčné dráhy a tak efektivně ruší směr k jejich původnímu zdroji. Na obrázku nahoře je umělecká ilustrace kosmických paprsků, které narazily do zemské atmosféry a vytvořily spršku sekundárních částic, které lze zachytit na povrchu. Digitálně superponovaný snímek Centaurus A nahoře představuje jednu z takových aktivních galaxií, odkud by kosmické paprsky mohly pocházet.

Štítky: Kosmické paprsky, Agn, Auger observatory


43. vesmírný týden 2024

43. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 10. do 27. 10. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a trochu ruší pozorování meteorického roje Orionid. Na večerní obloze je slábnoucí kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), druhá kometa C/2024 S1 (ATLAS) se ještě úplně nerozpadla. Brzy po Slunci zapadá večer Venuše, Saturn vrcholí nad jihem a Jupiter a Mars jsou nejlépe vidět v druhé polovině noci. Slunce své nejlepší skvrny zatím ukrývá na odvrácené polokouli. Očekáváme návrat Crew Dragonu z ISS (přistání mise Crew-8).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS

ohnisko 52,5mm, složeno 64 snímků

Další informace »