Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aristarchus Plateau

Uznání a copyright: Alan Friedman

Plató Aristarchus se nachází v rozsáhlých lávových tocích měsíčního Oceánu bouří (Oceanus Procellarum). Jasný impaktní kráter v rohu plató je Aristarchus, 42 kilometrů široký a 3 kilometry hluboký, mladý kráter. Vlevo nad ním je jen o něco málo menší, lávou zaplavený kráter Herodotus. Hned vpravo od kráteru Herodotus začíná údolí, nebo rille, vytvořené nejspíše rychle tekoucí lávou nebo propadlým lávovým tunelem Vallis Schroteri a vine se skrz plató v délce asi 160 kilometrů až se nakonec stáčí k horní části snímku. Samotné Plató Aristarchus je jako obdélníkový ostrov široký 200 kilometrů, který se zvedá asi 2 kilometrů nad hladkým povrchem měsíčního Oceánu bouří. Snímek pořízený z domácí pozorovatelny na zahrádce v Buffalu ve státě New York ukazuje kontrast světlých vyvrženin kolem kráteru Aristarchus s okolními tmavými, hladkými, lávou zaplavenými povrchy a nabízí srovnání s dobře známými scénami se sněhem na planetě Zemi.

Štítky: Měsíc, Kráter, Aristarchus, Herodotus, Vallis schroteri


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »