Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aristarchus Plateau

Uznání a copyright: Alan Friedman

Plató Aristarchus se nachází v rozsáhlých lávových tocích měsíčního Oceánu bouří (Oceanus Procellarum). Jasný impaktní kráter v rohu plató je Aristarchus, 42 kilometrů široký a 3 kilometry hluboký, mladý kráter. Vlevo nad ním je jen o něco málo menší, lávou zaplavený kráter Herodotus. Hned vpravo od kráteru Herodotus začíná údolí, nebo rille, vytvořené nejspíše rychle tekoucí lávou nebo propadlým lávovým tunelem Vallis Schroteri a vine se skrz plató v délce asi 160 kilometrů až se nakonec stáčí k horní části snímku. Samotné Plató Aristarchus je jako obdélníkový ostrov široký 200 kilometrů, který se zvedá asi 2 kilometrů nad hladkým povrchem měsíčního Oceánu bouří. Snímek pořízený z domácí pozorovatelny na zahrádce v Buffalu ve státě New York ukazuje kontrast světlých vyvrženin kolem kráteru Aristarchus s okolními tmavými, hladkými, lávou zaplavenými povrchy a nabízí srovnání s dobře známými scénami se sněhem na planetě Zemi.

Štítky: Měsíc, Kráter, Aristarchus, Herodotus, Vallis schroteri


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »