Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aristarchus Plateau

Uznání a copyright: Alan Friedman

Plató Aristarchus se nachází v rozsáhlých lávových tocích měsíčního Oceánu bouří (Oceanus Procellarum). Jasný impaktní kráter v rohu plató je Aristarchus, 42 kilometrů široký a 3 kilometry hluboký, mladý kráter. Vlevo nad ním je jen o něco málo menší, lávou zaplavený kráter Herodotus. Hned vpravo od kráteru Herodotus začíná údolí, nebo rille, vytvořené nejspíše rychle tekoucí lávou nebo propadlým lávovým tunelem Vallis Schroteri a vine se skrz plató v délce asi 160 kilometrů až se nakonec stáčí k horní části snímku. Samotné Plató Aristarchus je jako obdélníkový ostrov široký 200 kilometrů, který se zvedá asi 2 kilometrů nad hladkým povrchem měsíčního Oceánu bouří. Snímek pořízený z domácí pozorovatelny na zahrádce v Buffalu ve státě New York ukazuje kontrast světlých vyvrženin kolem kráteru Aristarchus s okolními tmavými, hladkými, lávou zaplavenými povrchy a nabízí srovnání s dobře známými scénami se sněhem na planetě Zemi.

Štítky: Měsíc, Kráter, Aristarchus, Herodotus, Vallis schroteri


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kométa C/2019 Y4 (ATLAS)

Další informace »