Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aristarchus Plateau

Uznání a copyright: Alan Friedman

Plató Aristarchus se nachází v rozsáhlých lávových tocích měsíčního Oceánu bouří (Oceanus Procellarum). Jasný impaktní kráter v rohu plató je Aristarchus, 42 kilometrů široký a 3 kilometry hluboký, mladý kráter. Vlevo nad ním je jen o něco málo menší, lávou zaplavený kráter Herodotus. Hned vpravo od kráteru Herodotus začíná údolí, nebo rille, vytvořené nejspíše rychle tekoucí lávou nebo propadlým lávovým tunelem Vallis Schroteri a vine se skrz plató v délce asi 160 kilometrů až se nakonec stáčí k horní části snímku. Samotné Plató Aristarchus je jako obdélníkový ostrov široký 200 kilometrů, který se zvedá asi 2 kilometrů nad hladkým povrchem měsíčního Oceánu bouří. Snímek pořízený z domácí pozorovatelny na zahrádce v Buffalu ve státě New York ukazuje kontrast světlých vyvrženin kolem kráteru Aristarchus s okolními tmavými, hladkými, lávou zaplavenými povrchy a nabízí srovnání s dobře známými scénami se sněhem na planetě Zemi.

Štítky: Měsíc, Kráter, Aristarchus, Herodotus, Vallis schroteri


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »