Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRB 090423: Nejvzdálenější dosud zaznamenaná exploze

Uznání: Gemini Observatory / NSF / AURA, D. Fox & A. Cucchiara (Penn State U.), and E. Berger (Harvard Univ.)

Družicová observatoř NASA Swift zaznamenala minulý týden v gama záření explozi tak silnou, že byla vidět přes celý viditelný vesmír. Toto minulý týden zachycené gama vzplanutí je vzdálenější než jakákoliv známá galaxie, kvasar nebo optická supernova a mělo červený posuv 8.2, což z něho činí nejvzdálenější explozi jakéhokoliv doposud detekovaného typu. Došlo k ní teprve 630 miliónů let po velkém třesku a zdroj GRB 090423 vybuchnul tak brzy, že astronomové zatím neměli žádný přímý důkaz, že tehdy existovalo něco k vybuchnutí. Velké pozemní dalekohledy dokázaly v minutách po objevu GRB 090423 zachytit slabý infračervený dosvit. Nahoře je zakroužkovaný dosvit na snímku z velkého dalekohledu Gemini Sever na Havaji v USA. Existuje vzrušující možnost, že toto gama vzplanutí nastalo v jedné z prvních generací hvězd a oznámilo zrození časné černé díry. GRB 090423 zcela jistě poskytuje jedinečné údaje z poměrně neprozkoumané epochy našeho vesmíru a je vzdáleným světlem, podle kterého lze studovat toto období vesmíru.

Štítky: Gama vzplanutí, GRB 090423, Redshift eight


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »