Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRB 090423: Nejvzdálenější dosud zaznamenaná exploze

Uznání: Gemini Observatory / NSF / AURA, D. Fox & A. Cucchiara (Penn State U.), and E. Berger (Harvard Univ.)

Družicová observatoř NASA Swift zaznamenala minulý týden v gama záření explozi tak silnou, že byla vidět přes celý viditelný vesmír. Toto minulý týden zachycené gama vzplanutí je vzdálenější než jakákoliv známá galaxie, kvasar nebo optická supernova a mělo červený posuv 8.2, což z něho činí nejvzdálenější explozi jakéhokoliv doposud detekovaného typu. Došlo k ní teprve 630 miliónů let po velkém třesku a zdroj GRB 090423 vybuchnul tak brzy, že astronomové zatím neměli žádný přímý důkaz, že tehdy existovalo něco k vybuchnutí. Velké pozemní dalekohledy dokázaly v minutách po objevu GRB 090423 zachytit slabý infračervený dosvit. Nahoře je zakroužkovaný dosvit na snímku z velkého dalekohledu Gemini Sever na Havaji v USA. Existuje vzrušující možnost, že toto gama vzplanutí nastalo v jedné z prvních generací hvězd a oznámilo zrození časné černé díry. GRB 090423 zcela jistě poskytuje jedinečné údaje z poměrně neprozkoumané epochy našeho vesmíru a je vzdáleným světlem, podle kterého lze studovat toto období vesmíru.

Štítky: Gama vzplanutí, GRB 090423, Redshift eight


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše za denního světla mobilem přes dalekohled.

Další informace »