Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zarámováno mraky

Uznání a copyright: Pete Lawrence (Digital-Astronomy)

Minulou neděli byl ve slábnoucím soumraku na západním obzoru vidět mladý srpek Měsíce. Tento mladý Měsíc sdílel oblohu také s nádhernou hvězdokupou Plejády a s toulavou planetou Merkur. Mraky zarámovaná poklidná obloha v Selsey ve Velké Británii se podobá soumračným scénám, které byly vidět po celé zeměkouli. Z okraje mraků pod Plejádami vystupuje úzký sluncem osvětlený přeexponovaný měsíční srpek. Tmavá noční strana Měsíce je osvětlená zemským světlem a přesto působivě zřetelná. Dole je vidět jasná nejvnitřnější planeta Merkur. Merkur v nadcházejících dnech zůstane po západu slunce nízko na západě u Plejád a nadcházející konjunkce této planety s hvězdokupou pozorovatelům nabídne nádherný pohled triedrem.

Štítky: Měsíc, Plejády, Merkur, Konjunkce


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »