Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zarámováno mraky

Uznání a copyright: Pete Lawrence (Digital-Astronomy)

Minulou neděli byl ve slábnoucím soumraku na západním obzoru vidět mladý srpek Měsíce. Tento mladý Měsíc sdílel oblohu také s nádhernou hvězdokupou Plejády a s toulavou planetou Merkur. Mraky zarámovaná poklidná obloha v Selsey ve Velké Británii se podobá soumračným scénám, které byly vidět po celé zeměkouli. Z okraje mraků pod Plejádami vystupuje úzký sluncem osvětlený přeexponovaný měsíční srpek. Tmavá noční strana Měsíce je osvětlená zemským světlem a přesto působivě zřetelná. Dole je vidět jasná nejvnitřnější planeta Merkur. Merkur v nadcházejících dnech zůstane po západu slunce nízko na západě u Plejád a nadcházející konjunkce této planety s hvězdokupou pozorovatelům nabídne nádherný pohled triedrem.

Štítky: Měsíc, Plejády, Merkur, Konjunkce


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »