Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zarámováno mraky

Uznání a copyright: Pete Lawrence (Digital-Astronomy)

Minulou neděli byl ve slábnoucím soumraku na západním obzoru vidět mladý srpek Měsíce. Tento mladý Měsíc sdílel oblohu také s nádhernou hvězdokupou Plejády a s toulavou planetou Merkur. Mraky zarámovaná poklidná obloha v Selsey ve Velké Británii se podobá soumračným scénám, které byly vidět po celé zeměkouli. Z okraje mraků pod Plejádami vystupuje úzký sluncem osvětlený přeexponovaný měsíční srpek. Tmavá noční strana Měsíce je osvětlená zemským světlem a přesto působivě zřetelná. Dole je vidět jasná nejvnitřnější planeta Merkur. Merkur v nadcházejících dnech zůstane po západu slunce nízko na západě u Plejád a nadcházející konjunkce této planety s hvězdokupou pozorovatelům nabídne nádherný pohled triedrem.

Štítky: Měsíc, Plejády, Merkur, Konjunkce


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »