Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lyrida a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Tony Rowell / Astrophotostore.com

Dne 22. dubna se na pozemské obloze objevil každoroční meteorický roj Lyrid, jak Země brázdila prachem z ohonu komety Thatcher. Pozorovatelé obvykle vidí jen málo Lyrid. Z radiantu nedaleko jasné Vegy v souhvězdí Lyry vylétá pouhých několik meteorů za hodinu. Ale fotograf Tony Rowell i tak dokázal jasnou Lyridu zachytit. Tento dobře komponovaný snímek míří z White Mountains ve východní Kalifornii v USA na jih. Při časové expozici v popředí krátce osvětlil starý hornický srub v Ancient Bristlecone Pine Forest. V pozadí se táhnou bohatá pole hvězd a prachová mračna naší vlastní Mléčné dráhy spolu se zářící stopou meteoru.

Štítky: Mléčná dráha, Meteor, Lyrids, Lyrid meteor shower


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »