Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lyrida a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Tony Rowell / Astrophotostore.com

Dne 22. dubna se na pozemské obloze objevil každoroční meteorický roj Lyrid, jak Země brázdila prachem z ohonu komety Thatcher. Pozorovatelé obvykle vidí jen málo Lyrid. Z radiantu nedaleko jasné Vegy v souhvězdí Lyry vylétá pouhých několik meteorů za hodinu. Ale fotograf Tony Rowell i tak dokázal jasnou Lyridu zachytit. Tento dobře komponovaný snímek míří z White Mountains ve východní Kalifornii v USA na jih. Při časové expozici v popředí krátce osvětlil starý hornický srub v Ancient Bristlecone Pine Forest. V pozadí se táhnou bohatá pole hvězd a prachová mračna naší vlastní Mléčné dráhy spolu se zářící stopou meteoru.

Štítky: Mléčná dráha, Meteor, Lyrids, Lyrid meteor shower


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »