Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7822 v Kefeu

Uznání a copyright: Don Goldman

Střed NGC 7822 obsahuje pilíře plynu, prachu a mladých, horkých hvězd. Na okraji obřího molekulárního mraku v severním souhvězdí Kefeus se nachází zářící hvězdotvorná oblast vzdálená asi 3000 světelných let. Tento barevný pohled zvýrazňuje jasné okraje a složité tvary uvnitř mlhoviny. Snímek představuje data přes širokopásmové i úzkopásmové filtry a mapuje emise atomů kyslíku, vodíku a síry do modré, zelené a červené. Emisi z atomů pohání energetické záření z horkých hvězd, jejichž silné větry a radiace opracovávají a erodují hustší tvary pilířů. Uvnitř pilířů by gravitačním kolapsem mohly stále vznikat hvězdy, ale jak pilíře erodují, tak budou vznikající hvězdy nakonec odříznuty od svých rezervoárů hvězdného materiálu. Toto pole má v odhadované vzdálenosti NGC 7822 asi 30 světelných let.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Ngc7822, S171, Narrowband


34. vesmírný týden 2026

34. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 8. do 23. 8. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou nízko už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, přidává se Jupiter, a naopak mizí Merkur. Aktivita Slunce je nízká. V galerii se ohlížíme za uplynulým parádním večerním zatměním. Na ISS dojde k dalšímu výstupu do volného kosmu dvojice Američan-Francouzka. Před 380 lety se narodil významný anglický astronom John Flamsteed.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

poslední foto 20.15h

ze střechy domu C350Da +objektiv 200/4+Kovertor 2x.

Další informace »