Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nečekaný impakt na Jupiter

Uznání: ALPO, Theo Ramakers

Před dvěma měsíci něco nečekaně dopadlo na Jupiter. Impakt objevil 19. července 2009 amatérský astronom Anthony Wesley a už příští den ho potvrdil a zobrazil Hubblův kosmický dalekohled. Poté se hodně světových dalekohledů zaměřilo na největší planetu Sluneční soustavy, aby vidělo důsledky. Některé z těchto snímků byly zpracovány do animace nahoře. Filmová sekvence z minulého měsíce a půl ukazuje tmavou skvrnu, která se nejprve vytvořila po dopadu na Jupiter, jak se potom deformuje a rozplývá, když se Jupiterovy mraky pohybují a Jupiter rotuje. Předpokládá se, že na Jupiter dopadla 19. července nebo dříve malá kometa, možná menší než jeden kilometr. Ačkoliv se nejprve předpokládalo, že zbytky budou vidět jenom týden, tak astronomové nadále pokračují ve sledování atmosférických pozůstatků impaktu a získávají nové informace o větrech a proudění v husté atmosféře Jupiteru.

Štítky: Jupiter, Impakt, Dark spot, Animated gif


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »