Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavé sezónní pruhy na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Co způsobuje tyto tmavé pruhy na Marsu? Nejpravděpodobnější hypotézou je tečení vody, která se ovšem rychle vypařuje. Tmavohnědé pruhy, které jsou vidět u středu snímku se objevují v marťanském jaře a létě, ale v zimních měsících mizí, aby se příští léto zase znovu objevily. Nejedná se o první známky na Marsu, které jsou interpretovány jako zjevný důkaz tekoucí vody, ale jsou první, které vykazují sezónní závislost. Obrázek nahoře byl pořízen v květnu a digitálně kombinuje několik snímků z přístroje HiRISE na družici MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Obrázek je barevně zvýrazněn a vykresluje svah uvnitř kráteru Newton v středních jižních šířkách na Marsu. Pruhy podporují důkazy, že v několika místech voda existuje pod povrchem Marsu a tak nahrávají spekulacím, že Mars mohl hostit určitý druh života závislého na vodě. Budoucí pozorování z kosmických sond na oběžné dráze kolem Marsu jako je MRO, Mars Express a Mars Odyssey, budou pokračovat ve sledování situace a buď potvrdí nebo vyvrátí vzrušující hypotézu o tekoucí vodě.

Štítky: Planetární mlhovina, MyCn18, Hourglass


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »