Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MyCn18: Planetární mlhovina Přesýpací hodiny

Uznání: R. Sahai and J. Trauger (JPL), WFPC2, HST, NASA

Centrální hvězdě v této planetární mlhovině ve tvaru přesýpacích hodin dochází časový písek. Tato krátká a nádherná závěrečná fáze života Slunci podobné hvězdy nastává poté, co se vyčerpalo nukleární palivo a její vnější vrstvy jsou odhazovány a z jejího jádra se stává chladnoucí a slábnoucí bílý trpaslík. Astronomové v roce 1995 použili Hubblův kosmický dalekohled k pořízení série snímků planetárních mlhovin, včetně té nahoře. Jemné prstence zářícího dusíku v červené, vodíku v zelené a kyslíku v modré barvě vyznačují obrysy neurčitých stěn přesýpacích hodin. Bezprecedentně ostré snímky z HST ukázaly překvapivé podrobnosti ejekčního procesu mlhoviny, které pomáhají rozlišit přetrvávající záhady složitých tvarů a symetrií planetárních mlhovin.

Štítky: Planetární mlhovina, MyCn18, Hourglass


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »