Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3628 z boku

Uznání a copyright: Stephen Leshin

Ostrý pohled na vznešenou spirální galaxii NGC 3628, která je vidět z boku, ukazuje nadýchaný galaktický disk rozdělený tmavými prachovými pásy. Při tomto pohledu mnoha astronomům vytane na mysli populární název této galaxie - Hamburger. NGC 3628 měří asi 100 000 světelných let, nachází se asi 35 miliónů světelných let v souhvězdí Lva a v místním vesmíru sousedí s dalšími dvěma velkými spirálami a celé toto uskupení je známo jako Leo Triplet. Za rozsáhlé vzplanutí a zborcení disku s mladými modrými hvězdokupami a růžovými hvězdotvornými oblastmi nejspíše může gravitační interakce s jejími kosmickými sousedy. Výsledkem minulých těsných přiblížení je slabý slapový ocas, který na tomto hloubkovém snímku galaxie vybíhá doleva nahoru.

Štítky: Spirální galaxie, Ngc 628, Edge-on spiral, Leo triplet


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »