Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3628 z boku

Uznání a copyright: Stephen Leshin

Ostrý pohled na vznešenou spirální galaxii NGC 3628, která je vidět z boku, ukazuje nadýchaný galaktický disk rozdělený tmavými prachovými pásy. Při tomto pohledu mnoha astronomům vytane na mysli populární název této galaxie - Hamburger. NGC 3628 měří asi 100 000 světelných let, nachází se asi 35 miliónů světelných let v souhvězdí Lva a v místním vesmíru sousedí s dalšími dvěma velkými spirálami a celé toto uskupení je známo jako Leo Triplet. Za rozsáhlé vzplanutí a zborcení disku s mladými modrými hvězdokupami a růžovými hvězdotvornými oblastmi nejspíše může gravitační interakce s jejími kosmickými sousedy. Výsledkem minulých těsných přiblížení je slabý slapový ocas, který na tomto hloubkovém snímku galaxie vybíhá doleva nahoru.

Štítky: Spirální galaxie, Ngc 628, Edge-on spiral, Leo triplet


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko AR2871

Slnko-oblasť AR2871 dva dni po erupcii.

Další informace »