Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3628 z boku

Uznání a copyright: Stephen Leshin

Ostrý pohled na vznešenou spirální galaxii NGC 3628, která je vidět z boku, ukazuje nadýchaný galaktický disk rozdělený tmavými prachovými pásy. Při tomto pohledu mnoha astronomům vytane na mysli populární název této galaxie - Hamburger. NGC 3628 měří asi 100 000 světelných let, nachází se asi 35 miliónů světelných let v souhvězdí Lva a v místním vesmíru sousedí s dalšími dvěma velkými spirálami a celé toto uskupení je známo jako Leo Triplet. Za rozsáhlé vzplanutí a zborcení disku s mladými modrými hvězdokupami a růžovými hvězdotvornými oblastmi nejspíše může gravitační interakce s jejími kosmickými sousedy. Výsledkem minulých těsných přiblížení je slabý slapový ocas, který na tomto hloubkovém snímku galaxie vybíhá doleva nahoru.

Štítky: Spirální galaxie, Ngc 628, Edge-on spiral, Leo triplet


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »