Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GK Per: Nova z roku 1901

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, University of Arizona

Počátkem 20. století se GK Persei stala krátce jednou z nejjasnějších hvězd na pozemské obloze a tato událost je známa jako Nova Persei 1901. Moderní složený obraz ze snímků z let 2003 a 2011 dokumentuje vyvrženinu z exploze, která se populárně nazývá mlhovina Ohňostroj a která pokračuje v expanzi do vesmíru. Snímky jsou součástí časosběrného videa, které sleduje expanzi mlhoviny za více jak 17 let. Asi 1500 světelných let vzdálená mlhovina má průměr stále pod jeden světelný rok. GK Per a podobné kataklysmické proměnné hvězdy jsou známy jako klasické novy, o kterých se ví, že jsou tvořeny dvojhvězdami z kompaktního bílého trpaslíka a zbytnělého chladného obra na těsné orbitě. Materiál přiteklý na povrch bílého trpaslíka z obří hvězdy přes akreční disk nakonec podstoupí termonukleární vzplanutí, které vyvrhne do okolního prostoru materiál hvězdy, aniž by bílého trpaslíka zničilo. Systém GK Per s dvoudenní oběžnou periodou v nedávných letech vytvořil mnohá menší vzplanutí.

Štítky: Hvězda, Nova, Gk persei, Remnant, Cataclysmic variable


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »