Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GK Per: Nova z roku 1901

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, University of Arizona

Počátkem 20. století se GK Persei stala krátce jednou z nejjasnějších hvězd na pozemské obloze a tato událost je známa jako Nova Persei 1901. Moderní složený obraz ze snímků z let 2003 a 2011 dokumentuje vyvrženinu z exploze, která se populárně nazývá mlhovina Ohňostroj a která pokračuje v expanzi do vesmíru. Snímky jsou součástí časosběrného videa, které sleduje expanzi mlhoviny za více jak 17 let. Asi 1500 světelných let vzdálená mlhovina má průměr stále pod jeden světelný rok. GK Per a podobné kataklysmické proměnné hvězdy jsou známy jako klasické novy, o kterých se ví, že jsou tvořeny dvojhvězdami z kompaktního bílého trpaslíka a zbytnělého chladného obra na těsné orbitě. Materiál přiteklý na povrch bílého trpaslíka z obří hvězdy přes akreční disk nakonec podstoupí termonukleární vzplanutí, které vyvrhne do okolního prostoru materiál hvězdy, aniž by bílého trpaslíka zničilo. Systém GK Per s dvoudenní oběžnou periodou v nedávných letech vytvořil mnohá menší vzplanutí.

Štítky: Hvězda, Nova, Gk persei, Remnant, Cataclysmic variable


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »