Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GK Per: Nova z roku 1901

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, University of Arizona

Počátkem 20. století se GK Persei stala krátce jednou z nejjasnějších hvězd na pozemské obloze a tato událost je známa jako Nova Persei 1901. Moderní složený obraz ze snímků z let 2003 a 2011 dokumentuje vyvrženinu z exploze, která se populárně nazývá mlhovina Ohňostroj a která pokračuje v expanzi do vesmíru. Snímky jsou součástí časosběrného videa, které sleduje expanzi mlhoviny za více jak 17 let. Asi 1500 světelných let vzdálená mlhovina má průměr stále pod jeden světelný rok. GK Per a podobné kataklysmické proměnné hvězdy jsou známy jako klasické novy, o kterých se ví, že jsou tvořeny dvojhvězdami z kompaktního bílého trpaslíka a zbytnělého chladného obra na těsné orbitě. Materiál přiteklý na povrch bílého trpaslíka z obří hvězdy přes akreční disk nakonec podstoupí termonukleární vzplanutí, které vyvrhne do okolního prostoru materiál hvězdy, aniž by bílého trpaslíka zničilo. Systém GK Per s dvoudenní oběžnou periodou v nedávných letech vytvořil mnohá menší vzplanutí.

Štítky: Hvězda, Nova, Gk persei, Remnant, Cataclysmic variable


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »