Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cygnus X: Vnitřek blízké továrny na hvězdy

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Harvard-Smithsonian CfA

Jak vznikají hvězdy? K lepšímu pochopení této složité otázky astronomové pořídili hloubkový infračervený snímek objektu Cygnus X, největší známé hvězdotvorné oblasti v celé Mléčné dráze. Nedávno uveřejněný snímek nahoře pořídil v roce 2009 Spitzerův kosmický dalekohled a byl digitálně transformován do barev, které může lidské oko vidět, přičemž nejžhavější oblasti jsou nejmodřejší. Jsou vidět velké bubliny horkého plynu rozfouknuté větry hmotných hvězd brzy po jejich vzniku. Současné modely předpokládají, že rozpínající se bubliny vymetají plyn a někdy dokonce i kolidují, a často vytvářejí oblasti dostatečně husté na to, aby se gravitačně zhroutily do ještě více hvězd. Továrna na hvězdy Cygnus-X má přes 600 světelných let, obsahuje hmotu více než miliónu Sluncí a na širokoúhlém infračerveném panorama na noční obloze výrazně září. Cygnus X se nachází 4500 světelných let daleko v souhvězdí Labutě (Cygnus). Za několik miliónů let se zase rozhostí klid a zůstane jen velká otevřená hvězdokupa, která se za dalších 100 miliónů let rozptýlí do vesmíru.

Štítky: Star-formation, Supernova remnants, Cygnus x


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »