Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční balet

Uznání: NASA/Goddard/SDO AIA Team

Někdy se zdá, že Slunce tančí. Tak například minulý Silvestr observatoř SDO (Solar Dynamic Observatory) na oběžné dráze Slunce zachytila tuto impozantní protuberanci, jak tryská ze slunečního povrchu. Dramatický výbuch byl zachycen v ultrafialovém světle a je vidět na zrychleném videu nahoře, které pokrývá 4 hodiny. Zvláštní zájem je věnován propletenému magnetickému poli, které řídí druh slunečního baletu horkého plasmatu, když padá zpátky na Slunce. Měřítko rozpadající se protuberance je obrovské, do záclony proudícího horkého plynu by se snad vešla celá Země. Klidná protuberační oblast typicky trvá asi měsíc a může vzplanout do koronálního výtrysku hmoty CME (Coronal Mass Ejection), kdy vyvrhává horký plyn do Sluneční soustavy. Energetický mechanismus, který sluneční protuberance vytváří, je stále předmětem výzkumu. Jak se Slunce tento rok blíží do svého maxima, tak by měly být běžné sluneční aktivity, jako jsou eruptivní protuberance.

Štítky: Slunce, Protuberance, Video, Sdo


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »