Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční balet

Uznání: NASA/Goddard/SDO AIA Team

Někdy se zdá, že Slunce tančí. Tak například minulý Silvestr observatoř SDO (Solar Dynamic Observatory) na oběžné dráze Slunce zachytila tuto impozantní protuberanci, jak tryská ze slunečního povrchu. Dramatický výbuch byl zachycen v ultrafialovém světle a je vidět na zrychleném videu nahoře, které pokrývá 4 hodiny. Zvláštní zájem je věnován propletenému magnetickému poli, které řídí druh slunečního baletu horkého plasmatu, když padá zpátky na Slunce. Měřítko rozpadající se protuberance je obrovské, do záclony proudícího horkého plynu by se snad vešla celá Země. Klidná protuberační oblast typicky trvá asi měsíc a může vzplanout do koronálního výtrysku hmoty CME (Coronal Mass Ejection), kdy vyvrhává horký plyn do Sluneční soustavy. Energetický mechanismus, který sluneční protuberance vytváří, je stále předmětem výzkumu. Jak se Slunce tento rok blíží do svého maxima, tak by měly být běžné sluneční aktivity, jako jsou eruptivní protuberance.

Štítky: Slunce, Protuberance, Video, Sdo


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »