Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční balet

Uznání: NASA/Goddard/SDO AIA Team

Někdy se zdá, že Slunce tančí. Tak například minulý Silvestr observatoř SDO (Solar Dynamic Observatory) na oběžné dráze Slunce zachytila tuto impozantní protuberanci, jak tryská ze slunečního povrchu. Dramatický výbuch byl zachycen v ultrafialovém světle a je vidět na zrychleném videu nahoře, které pokrývá 4 hodiny. Zvláštní zájem je věnován propletenému magnetickému poli, které řídí druh slunečního baletu horkého plasmatu, když padá zpátky na Slunce. Měřítko rozpadající se protuberance je obrovské, do záclony proudícího horkého plynu by se snad vešla celá Země. Klidná protuberační oblast typicky trvá asi měsíc a může vzplanout do koronálního výtrysku hmoty CME (Coronal Mass Ejection), kdy vyvrhává horký plyn do Sluneční soustavy. Energetický mechanismus, který sluneční protuberance vytváří, je stále předmětem výzkumu. Jak se Slunce tento rok blíží do svého maxima, tak by měly být běžné sluneční aktivity, jako jsou eruptivní protuberance.

Štítky: Slunce, Protuberance, Video, Sdo


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »