Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Asteroidy v dálavách

Uznání: R. Evans & K. Stapelfeldt (JPL), WFPC2, HST, NASA

Kameny z vesmíru dopadají na Zemi každý den. Ovšem opravdu velký balvan zasáhne Zemi jen zřídka. Zemi každý den zasypává mnoho kilogramů kosmického prachu. Větší kousky se zpočátku jeví jako jasné meteory. Atmosféru každý den rozčísnou kameny nebo kusy ledu velikosti míče na odbíjenou, ale většinou se rychle zcela odpaří. Významné nebezpečí hrozí až od balvanů velikosti asi 100 metrů, které Zemi zasáhnou zhruba každých 1000 let. Objekt této velikosti by při dopadu do moře vyvolal významné vlny cunami, které by devastovaly i vzdálená pobřeží. Srážka s hmotným asteroidem větším než 1 km je ještě vzácnější, typicky k ní dochází jednou za milión let, ale následky by mohly být opravdu globální. Mnoho asteroidů zůstává neobjeveno. Jeden takový byl objeven v roce 1998 jako dlouhá modrá čára na archivním snímku nahoře z Hubblova kosmického dalekohledu. A právě před rokem byl objeven asi 50 metrový asteroid 2012 DA14, který tento pátek prolétne uvnitř dráhy geostacionárních družic. Srážka s velkým asteroidem by moc neovlivnila dráhu Země, zato by mohla zvířit prach, který by mohl ovlivnit klima na Zemi. Pravděpodobně by došlo ke globálnímu vyhynutí mnoha živočichů, proti kterému je současné vymírání mizivé.

Štítky: Srážka, Asteroids, Extinction


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »