Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1805: Mlhovina Srdce

Uznání a copyright: Terry Hancock

Emisní mlhovina IC 1805 se prostírá přes téměř 200 světelných let a je směsicí zářícího mězihvězdného plynu a tmavých prachových mračen. Její jméno odpovídá tvaru vhodnému pro den sv. Valentýna, mlhovina Srdce. V mlhovině IC 1805, která je asi 7500 světelných let daleko ve spirálním rameni v Perseu, vznikaly také hvězdy. Poblíž středu kosmického srdce jsou hmotné horké hvězdy z nově vzniklé hvězdokupy pojmenované Melotte 15, která má stáří pouhého 1,5 miliónu let. Je trochu ironické, že se mlhovina Srdce nachází v souhvězdí mýtické královny Aethiopia (Cassiopeia). Tento hloubkový pohled na oblast kolem mlhoviny Srdce zabírá na obloze asi dva stupně, neboli asi čtyřnásobek úplňku.

Štítky: IC 1805, Heart nebula, Interstellar dust


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Denný tranzit ISS

Prelet ISS popred Mesiac.

Další informace »