Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1805: Mlhovina Srdce

Uznání a copyright: Terry Hancock

Emisní mlhovina IC 1805 se prostírá přes téměř 200 světelných let a je směsicí zářícího mězihvězdného plynu a tmavých prachových mračen. Její jméno odpovídá tvaru vhodnému pro den sv. Valentýna, mlhovina Srdce. V mlhovině IC 1805, která je asi 7500 světelných let daleko ve spirálním rameni v Perseu, vznikaly také hvězdy. Poblíž středu kosmického srdce jsou hmotné horké hvězdy z nově vzniklé hvězdokupy pojmenované Melotte 15, která má stáří pouhého 1,5 miliónu let. Je trochu ironické, že se mlhovina Srdce nachází v souhvězdí mýtické královny Aethiopia (Cassiopeia). Tento hloubkový pohled na oblast kolem mlhoviny Srdce zabírá na obloze asi dva stupně, neboli asi čtyřnásobek úplňku.

Štítky: IC 1805, Heart nebula, Interstellar dust


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »