Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rhea od prstenců

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Saturnovy měsíce, které obíhají v rovině prstenců, mají trvale pohled od prstenců na tuto plynnou planetu. Sonda Cassini při svém průchodu rovinou prstenců pochopitelně zakoušela jejich úžasnou perspektivu. Samotné tenké prstence protínají střed tohoto snímku z Cassini z dubna 2011. Pohled je obrácen na tmavou noční stranu Saturnu, ta je na snímku vlevo a též na stále ještě Sluncem osvětlenou stranu prstenců z místa jen těsně nad jejich rovinou. Obraz je vycentrován na Saturnův druhý největší měsíc Rhea o průměru přes 1500 kilometrů, který je sondě při vzdálenosti asi 2,2 miliónu kilometrů nejblíž. Napravo od měsíce Rhea je zářivý Enceladus o průměru asi 500 kilometrů ve vzdálenosti asi 3 milióny kilometrů. Měsíc Dione měří 1100 kilometrů a od Cassiniho kamery je asi 3,1 miliónů kilometrů vlevo, částečně zakrytý Saturnovou noční stranou.

Štítky: Saturn, Cassini, Prstence, Rhea, Enceladus, Dione


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »