Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rhea od prstenců

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Saturnovy měsíce, které obíhají v rovině prstenců, mají trvale pohled od prstenců na tuto plynnou planetu. Sonda Cassini při svém průchodu rovinou prstenců pochopitelně zakoušela jejich úžasnou perspektivu. Samotné tenké prstence protínají střed tohoto snímku z Cassini z dubna 2011. Pohled je obrácen na tmavou noční stranu Saturnu, ta je na snímku vlevo a též na stále ještě Sluncem osvětlenou stranu prstenců z místa jen těsně nad jejich rovinou. Obraz je vycentrován na Saturnův druhý největší měsíc Rhea o průměru přes 1500 kilometrů, který je sondě při vzdálenosti asi 2,2 miliónu kilometrů nejblíž. Napravo od měsíce Rhea je zářivý Enceladus o průměru asi 500 kilometrů ve vzdálenosti asi 3 milióny kilometrů. Měsíc Dione měří 1100 kilometrů a od Cassiniho kamery je asi 3,1 miliónů kilometrů vlevo, částečně zakrytý Saturnovou noční stranou.

Štítky: Saturn, Cassini, Prstence, Rhea, Enceladus, Dione


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »