Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rhea od prstenců

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Saturnovy měsíce, které obíhají v rovině prstenců, mají trvale pohled od prstenců na tuto plynnou planetu. Sonda Cassini při svém průchodu rovinou prstenců pochopitelně zakoušela jejich úžasnou perspektivu. Samotné tenké prstence protínají střed tohoto snímku z Cassini z dubna 2011. Pohled je obrácen na tmavou noční stranu Saturnu, ta je na snímku vlevo a též na stále ještě Sluncem osvětlenou stranu prstenců z místa jen těsně nad jejich rovinou. Obraz je vycentrován na Saturnův druhý největší měsíc Rhea o průměru přes 1500 kilometrů, který je sondě při vzdálenosti asi 2,2 miliónu kilometrů nejblíž. Napravo od měsíce Rhea je zářivý Enceladus o průměru asi 500 kilometrů ve vzdálenosti asi 3 milióny kilometrů. Měsíc Dione měří 1100 kilometrů a od Cassiniho kamery je asi 3,1 miliónů kilometrů vlevo, částečně zakrytý Saturnovou noční stranou.

Štítky: Saturn, Cassini, Prstence, Rhea, Enceladus, Dione


7. vesmírný týden 2026

7. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 2. do 15. 2. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a je viditelný ráno a dopoledne. Nízko na večerní oblohu se dostává Merkur, velké planety jsou zatím vidět všechny. Aktivita Slunce byla vysoká, ale polární záře byla vidět jen v severských zemích. Chystá se start mise Crew-12 k ISS. Před 65 lety se na cestu k Venuši vydala Veněra 1. Před 25 lety přistála NEAR-Shoemaker na planetce Eros a před 15 lety minula mise Stardust kometu 9P/Tempel.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »