Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obratník Raka

Image Credit & Copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Tento zvláštní monument je na Tchaj-wanu mezi městy Hualian a Taitong. Je rozdělen do dvou částí a je rozkročen nad zvláštní rovnoběžkou na Zemi, na 23,5 stupni severní šířky, která je známa jako obratník Raka. Body na obratníku Raka jsou nejsevernějšími místy, kde Slunce prochází přímo v nadhlavníku, což je událost, která zde nastává jedenkrát ročně při letním slunovratu na severní polokouli. Šířka, kterou definuje obratník Raka odpovídá sklonu osy otáčení planety Země vůči oběžné rovině. Jméno je odvozeno od zvířetníkového souhvězdí Raka. Historicky se Slunce při slunovratu nacházelo v souhvězdí Raka, ovšem díky precesi zemské osy se nyní Slunce při slunovratu nachází v hranicích souhvězdí Býka (Taurus). Na této noční hvězdnaté scenerii je vidět jinak bílý monument zbarvený světly města, přičemž oranžová strana je jižně od obratníku Raka a bílá je na severu. Pochopitelně exituje i jižní protějšek obratníku Raka. Nazývá se obratník Kozoroha.

Štítky: Slunce, Tropic of cancer, Latitude


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »