Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obratník Raka

Image Credit & Copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Tento zvláštní monument je na Tchaj-wanu mezi městy Hualian a Taitong. Je rozdělen do dvou částí a je rozkročen nad zvláštní rovnoběžkou na Zemi, na 23,5 stupni severní šířky, která je známa jako obratník Raka. Body na obratníku Raka jsou nejsevernějšími místy, kde Slunce prochází přímo v nadhlavníku, což je událost, která zde nastává jedenkrát ročně při letním slunovratu na severní polokouli. Šířka, kterou definuje obratník Raka odpovídá sklonu osy otáčení planety Země vůči oběžné rovině. Jméno je odvozeno od zvířetníkového souhvězdí Raka. Historicky se Slunce při slunovratu nacházelo v souhvězdí Raka, ovšem díky precesi zemské osy se nyní Slunce při slunovratu nachází v hranicích souhvězdí Býka (Taurus). Na této noční hvězdnaté scenerii je vidět jinak bílý monument zbarvený světly města, přičemž oranžová strana je jižně od obratníku Raka a bílá je na severu. Pochopitelně exituje i jižní protějšek obratníku Raka. Nazývá se obratník Kozoroha.

Štítky: Slunce, Tropic of cancer, Latitude


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »