Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obratník Raka

Image Credit & Copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Tento zvláštní monument je na Tchaj-wanu mezi městy Hualian a Taitong. Je rozdělen do dvou částí a je rozkročen nad zvláštní rovnoběžkou na Zemi, na 23,5 stupni severní šířky, která je známa jako obratník Raka. Body na obratníku Raka jsou nejsevernějšími místy, kde Slunce prochází přímo v nadhlavníku, což je událost, která zde nastává jedenkrát ročně při letním slunovratu na severní polokouli. Šířka, kterou definuje obratník Raka odpovídá sklonu osy otáčení planety Země vůči oběžné rovině. Jméno je odvozeno od zvířetníkového souhvězdí Raka. Historicky se Slunce při slunovratu nacházelo v souhvězdí Raka, ovšem díky precesi zemské osy se nyní Slunce při slunovratu nachází v hranicích souhvězdí Býka (Taurus). Na této noční hvězdnaté scenerii je vidět jinak bílý monument zbarvený světly města, přičemž oranžová strana je jižně od obratníku Raka a bílá je na severu. Pochopitelně exituje i jižní protějšek obratníku Raka. Nazývá se obratník Kozoroha.

Štítky: Slunce, Tropic of cancer, Latitude


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »