Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obratník Raka

Image Credit & Copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Tento zvláštní monument je na Tchaj-wanu mezi městy Hualian a Taitong. Je rozdělen do dvou částí a je rozkročen nad zvláštní rovnoběžkou na Zemi, na 23,5 stupni severní šířky, která je známa jako obratník Raka. Body na obratníku Raka jsou nejsevernějšími místy, kde Slunce prochází přímo v nadhlavníku, což je událost, která zde nastává jedenkrát ročně při letním slunovratu na severní polokouli. Šířka, kterou definuje obratník Raka odpovídá sklonu osy otáčení planety Země vůči oběžné rovině. Jméno je odvozeno od zvířetníkového souhvězdí Raka. Historicky se Slunce při slunovratu nacházelo v souhvězdí Raka, ovšem díky precesi zemské osy se nyní Slunce při slunovratu nachází v hranicích souhvězdí Býka (Taurus). Na této noční hvězdnaté scenerii je vidět jinak bílý monument zbarvený světly města, přičemž oranžová strana je jižně od obratníku Raka a bílá je na severu. Pochopitelně exituje i jižní protějšek obratníku Raka. Nazývá se obratník Kozoroha.

Štítky: Slunce, Tropic of cancer, Latitude


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »