Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie Arp 271 ve srážce

Uznání a copyright: Gemini Observatory, GMOS-South, NSF

Co bude z těchto galaxií? Spirální galaxie NGC 5426 a NGC 5427 prochází velice nebezpečně jedna kolem druhé, ale každá z nich nakonec srážku přežije. Pokud dochází ke srážce galaxií, tak typicky velké galaxie pojídají ty mnohem menší. Ovšem v tomto případě jsou obě galaxie celkem podobné, každá má zavinutou spirálu s rozsáhlými rameny a kompaktním jádrem. Jak budou v příštích několika desítkách miliónů let obě galaxie vůči sobě postupovat, tak je velmi nepravděpodobné, že by se srážely hvězdy, z nichž se skládají, zato budou při stlačování plynu gravitačními slapy vznikat hvězdy nové. Podrobná prohlídka snímku nahoře z 8-mi metrového dalekohledu Gemini-jih v Chile ukazuje most materiálu, který nyní oba obry spojuje. Interagující pár se dohromady nazývá Arp 271, měří asi 130 000 světelných let a nachází se asi 90 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Panny (Virgo). Podle nedávné předpovědi naše Galaxie Mléčná dráha podstoupí za několik miliard let podobnou srážku se sousední Galaxií v Andromedě.

Štítky: Spirální galaxie, Galaxie ve srážce, Arp 271


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »