Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1805: Světlo ze Srdce

Uznání a copyright: César Blanco González

Emisní mlhovina IC 1805 se rozkládá na téměř 200 světelných let a je směsicí mračen zářícího mezihvězdného plynu s tmavými mračny prachu ve vzdálenosti asi 7500 světelných let daleko v Perseově spirálním ramenu naší Galaxie. V této oblasti, která nese jméno mlhovina Srdce a jejíž tvar je vhodný pro den sv. Valentýna, vznikly i hvězdy. Tvary mračen opracovávají hvězdné větry a radiace z hmotných žhavých hvězd v nově zrozené hvězdokupě Melotte 15, která vznikla uvnitř mlhoviny teprve před 1,5 milióny let. Tento hloubkový teleskopický snímek mapuje všudepřítomné světlo z úzkých emisních čar atomů v mlhovině do barevné palety, kterou učinily populární snímky hvězdotvorných oblastí z Hubbla. Zorné pole na obloze zabírá asi dva stupně, neboli čtyři úplňky. Kosmické srdce se nalézá v souhvězdí Kasiopeja (Cassiopeia), což byla chlubivá mýtická královna Etiopie .

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Narrowband, Ic1805, Heart nebula, Sho


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »