Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bublinová mlhovina

Uznání a copyright: Bernard Michaud

Toto mezihvězdné zjevení rozfouknuté větrem z hmotné hvězdy má překvapivě dobře známý tvar. Má katalogové označení NGC 7635, nebo také jednoduchý název Bublinová mlhovina. Přes svůj křehký vzhled tato bublina o průměru 10 světelných let nabízí důkazy bouřlivých procesů. Vlevo dole pod středem Bubliny je je žhavá hvězda typu O, která je několiksetkrát svítivější a asi 45 krát hmotnější, než Slunce. Prudký hvězdný vítr a intenzivní radiace z této hvězdy vypálila strukturu zářícího plynu z hustšího materiálu v okolním molekulárním mraku. Spletitá Bublinová mlhovina a s ní spojený komplex mračen se nachází zhruba ve vzdálenosti 11 000 světelných let v chlubivém souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia). Nádherný pohled na kosmickou bublinu vznikl z úzkopásmových dat, která zaznamenala emise ionizovaných atomů vodíku a kyslíku v této oblasti. Pro vytvoření tříbarevného obrazu byly pro červenou a modrou využity emise vodíku a kyslíku a jejich kombinace pak pro zelený kanál.

Štítky: Hvězdný vítr, Ngc7635, Bubble nebula, O-star


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »