Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Anaglyf Apolla 17 z místa VIP

Uznání: Gene Cernan, Apollo 17, NASA; Anaglyph by Erik van Meijgaarden

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a podívejte se na tuto stereo scénu z údolí Taurus-Littrow na Měsíci. Na barevném anaglyfu je vidět podrobný 3D pohled na lunar rover Apolla 17 v popředí a za ním se nachází lunární modul a vzdálené lunární kopce. Jelikož start návratového stupně lunárního modulu mohl prostřednictvým TV kamery roveru sledovat celý svět, tak je toto parkovací místo známé jako místo VIP (pro velmi důležité osoby - Very Important Person). Kosmonauté Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt strávili v prosinci 1972 na Měsíci asi 75 hodin, zatímco nad jejich hlavami oblétával jejich kolega Ronald Evans. Posádka se vrátila se 110 kilogrami vzorků hornin a kamení, více než z kteréhokoliv jiného místa přistání na Měsíci. Cernan a Schmitt jsou stále posledními lidmi, kteří kráčeli (nebo jezdili) na Měsíci.

Štítky: Apollo 17, Lunar rover, Lunární modul


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Mars

Další informace »