Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan: Měsíc nad Saturnem

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Podobně jako pozemský Měsíc, i Saturnův největší měsíc Titan má vázanou synchronní rotaci. Tuto mozaiku snímků pořídila v květnu 2012 kosmická sonda Cassini a ukazuje stranu odvrácenou od Saturnu, která je vždycky otočená pryč od této obří planety s prstenci. Je to jediný měsíc ve Sluneční soustavě s hustou atmosférou a zároveň je Titan, kromě Země, jediným tělesem, které má na povrchu rezervoáry kapalin a podobně jako Země má i cyklus kapalného deště a odpařování. Na Cassiniho pohledu na měsíc o průměru 5000 kilometrů nad Saturnovými prstenci a horní vrstvou mračen je patrná vrstva atmosférického závoje ve vysoké atmosféře. Ve středu je tmavá oblast známá jako Shangri-La, kterou vyplňují duny. Vlevo dole pod středem spočívá pouzdro Huygens, které pro nejvzdálenější přistání mimo Zemi dopravila sonda Cassini.

Štítky: Titan, Saturn


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »