Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sezóna Jupiteru a havajská obloha

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Od té doby, co byl pořízen na Havaji tento noční snímek oblohy, vulkanická aktivita na velkém havajském ostrově ještě vzrostla. Na snímku pořízeném z Vulkanického národního parku jsou asi 30 kilometrů na východ ve směru panoramatického pohledu na kalderu Kilauea s kráterem Halemaumau vidět nedávné otvory a toky lávy. Letos je koncem jara a začátkem léta Jupiter stále jasný. Toto nejjasnější světlo na nebi je snadno vidět na jihu na scéně, kde nad parami a mračny vychází centrální výduť Mléčné dráhy. Na konci tmavých řek prachu je směrem k centru naší Galaxie je vidět jasná hvězda Antares. U obzoru přes až příliš jasný vulkanický kouř prosvítají hvězdy alfa a beta Centauri a kompaktní Jižní kříž.

Štítky: Jupiter, Sopka


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »