Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Únor bez slunečních skvrn

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Kam se poděly všechny sluneční skvrny? Minulý měsíc byl celkový počet skvrn, které přešly přes naše Slunce: nula. Toto sluneční minimum se povrch Slunce stal neobyčejně pasivním, hluboce pod dlouhodobý měsíčním průměrem, podobně jako při minulém slunečním minimu. Taková pasivita není žádná pastva pro oči, koreluje se Sluncem trochu méně jasným, se stabilnějšími dírami ve sluneční koroně a se sníženou intenzitou ven proudícího slunečního větru. Snížený vítr zase ochlazuje a smršťuje vnější atmosféru Země (termosféru), takže se dráhy spousty družic snižují pomaleji. Na obrázku je vlevo inverzní černobílý snímek rušného povrchu Slunce kolem slunečního maxima v roce 2012, na rozdíl od snímku vpravo, na kterém je vidět sluneční povrch minulý srpen, již několik dnů bez skvrn, jak se přibližuje sluneční minimum. Efekty tak neobvykle statického slunečního minima se studují.

Seznam odkazů v popisu

 1. SpaceWeather.com: What's up in space
 2. NASA: Solar Minimum is Coming
 3. NASA: How Low Can It Go? Sun Plunges into the Quietest Solar Minimum in a Century
 4. Tenor.com: Foto: kočička v brýlích :-)
 5. NASA: Our Sun
 6. SpaceWeatherArchive.com: The Sun is Dimming
 7. APOD: 2010-08-28 Díra ve Slunci
 8. APOD: 2017-09-20 Velká korona
 9. APOD: 2000-03-18 Vítr ze Slunce
 10. NASA: A Puzzling Collapse of Earth's Upper Atmosphere
 11. NASA: Thermosphere
 12. APOD: 2017-02-19 Černé Slunce a invertované pole hvězd
 13. Wikipedia: Solar_minimum
 14. JHUapl.edu: Why Parker Solar Probe?

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Solar minimum


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »