Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Únor bez slunečních skvrn

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Kam se poděly všechny sluneční skvrny? Minulý měsíc byl celkový počet skvrn, které přešly přes naše Slunce: nula. Toto sluneční minimum se povrch Slunce stal neobyčejně pasivním, hluboce pod dlouhodobý měsíčním průměrem, podobně jako při minulém slunečním minimu. Taková pasivita není žádná pastva pro oči, koreluje se Sluncem trochu méně jasným, se stabilnějšími dírami ve sluneční koroně a se sníženou intenzitou ven proudícího slunečního větru. Snížený vítr zase ochlazuje a smršťuje vnější atmosféru Země (termosféru), takže se dráhy spousty družic snižují pomaleji. Na obrázku je vlevo inverzní černobílý snímek rušného povrchu Slunce kolem slunečního maxima v roce 2012, na rozdíl od snímku vpravo, na kterém je vidět sluneční povrch minulý srpen, již několik dnů bez skvrn, jak se přibližuje sluneční minimum. Efekty tak neobvykle statického slunečního minima se studují.

Seznam odkazů v popisu

  1. SpaceWeather.com: What's up in space
  2. NASA: Solar Minimum is Coming
  3. NASA: How Low Can It Go? Sun Plunges into the Quietest Solar Minimum in a Century
  4. Tenor.com: Foto: kočička v brýlích :-)
  5. NASA: Our Sun
  6. SpaceWeatherArchive.com: The Sun is Dimming
  7. APOD: 2010-08-28 Díra ve Slunci
  8. APOD: 2017-09-20 Velká korona
  9. APOD: 2000-03-18 Vítr ze Slunce
  10. NASA: A Puzzling Collapse of Earth's Upper Atmosphere
  11. NASA: Thermosphere
  12. APOD: 2017-02-19 Černé Slunce a invertované pole hvězd
  13. Wikipedia: Solar_minimum
  14. JHUapl.edu: Why Parker Solar Probe?

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Solar minimum


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »