Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerův Orion

Uznání: NASA, JPL-Caltech

Jen málo kosmických pohledů vzrušuje představivost tak, jak Mlhovina v Orionu, nesmírně velká porodnice hvězd vzdálená asi 1500 světelných let. Tento infračervený snímek ze Spitzerova kosmického dalekohledu zabírá oblast asi 40 světelných let a vznikl z dat určených ke sledování jasnosti mladých hvězd v mlhovině, z nichž mnohé obklopují prachové, planetotvorné disky. Mladé hvězdy v Orionu mají věk pouze asi milión let, ve srovnání se stářím Slunce 4,6 miliardy let. Ty nejžhavější hvězdy jsou ve hvězdokupě Trapéz, což je ta nejjasnější kupa poblíž středu snímku. Spitzerův kosmický dalekohled byl vypuštěn na dráhu kolem Slunce 25. srpna 2003 a jeho zásoby kapalného hélia ke chlazení vyprchaly v květnu 2009. Dalekohled je i přesto v provozu, ale má skončit v lednu 2020. Pohled ve falešných barvách byl pořízený v roce 2010 na dvou kanálech, které zůstávají citlivé na infračervené světlo i za teplejších podmínek.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: Messier 42 - Orion nebula
  2. CalTech.edu: Warm Mission Dreamy Stars of Orion
  3. CalTech.edu: Colony of Young Stars Shines in New Spitzer Image
  4. APOD: 2009-12-22 Planetární systémy, které nyní vznikají v Orionu
  5. APOD: 2003-03-02 Ve středu Trapézu
  6. NASA: Celebrating Spitzer's Sweet Sixteen
  7. CalTech.edu: NASA's Spitzer Sees the Cosmos Through 'Warm' Infrared Eyes
  8. CalTech.edu: Cool Cosmos

Štítky: Infračervený, Infračervený, Orion, Orion, Spitzer space telescope, Spitzer space telescope


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 260P/McNaught

Snímek komety 260P/McNaught. Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, proti originálu 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Berana.

Další informace »