Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerův Orion

Uznání: NASA, JPL-Caltech

Jen málo kosmických pohledů vzrušuje představivost tak, jak Mlhovina v Orionu, nesmírně velká porodnice hvězd vzdálená asi 1500 světelných let. Tento infračervený snímek ze Spitzerova kosmického dalekohledu zabírá oblast asi 40 světelných let a vznikl z dat určených ke sledování jasnosti mladých hvězd v mlhovině, z nichž mnohé obklopují prachové, planetotvorné disky. Mladé hvězdy v Orionu mají věk pouze asi milión let, ve srovnání se stářím Slunce 4,6 miliardy let. Ty nejžhavější hvězdy jsou ve hvězdokupě Trapéz, což je ta nejjasnější kupa poblíž středu snímku. Spitzerův kosmický dalekohled byl vypuštěn na dráhu kolem Slunce 25. srpna 2003 a jeho zásoby kapalného hélia ke chlazení vyprchaly v květnu 2009. Dalekohled je i přesto v provozu, ale má skončit v lednu 2020. Pohled ve falešných barvách byl pořízený v roce 2010 na dvou kanálech, které zůstávají citlivé na infračervené světlo i za teplejších podmínek.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: Messier 42 - Orion nebula
  2. CalTech.edu: Warm Mission Dreamy Stars of Orion
  3. CalTech.edu: Colony of Young Stars Shines in New Spitzer Image
  4. APOD: 2009-12-22 Planetární systémy, které nyní vznikají v Orionu
  5. APOD: 2003-03-02 Ve středu Trapézu
  6. NASA: Celebrating Spitzer's Sweet Sixteen
  7. CalTech.edu: NASA's Spitzer Sees the Cosmos Through 'Warm' Infrared Eyes
  8. CalTech.edu: Cool Cosmos

Štítky: Infračervený, Infračervený, Orion, Orion, Spitzer space telescope, Spitzer space telescope


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »