Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Recyklování Cassiopeia A

Uznání: X-ray - NASA, CXC, SAO; Optical - NASA,STScI

Hmotné hvězdy v naší Galaxii Mléčné dráze žijí okázalé životy. Po kolapsu z ohromných kosmických mračen se zažehne jejich nukleární výheň a v jejich jádrech vznikají těžší prvky. Obohacený materiál je po několika miliónech let vyvržen zpět do mezihvězdného prostoru, kde zase znova začíná vznik hvězd. Příkladem takové závěrečné fáze životního cyklu hvězdy je rozpínající se mračno trosek známé jako Cassiopeia A. Světlo z exploze, která tento zbytek supernovy vytvořila, bylo na pozemské obloze poprvé vidět asi před 350 lety, i když světlu trvalo asi 11 000 roků, než k nám dolétlo. Obraz ve falešných barvách z rentgenových a optických obrazových dat z rentgenové observatoře Chandra a z Hubblova kosmického dalekohledu ve zbytku supernovy ukazuje stále horké filamenty a uzlíky. Zbytek Cassiopeia A měří ve své odhadované vzdálenosti asi 30 světelných roků. Vysokoenergetická rentgenová emise ze specifických prvků má barevné kódování křemíku do červené, síry do žluté, vápníku do zelené a železa do fialové barvy, aby astronomům pomohla zkoumat recyklaci hvězdného materiálu v naší Galaxii. Vnější, stále se rozpínající rázová vlna je vidět modře. Jasná skvrna ve středu je neutronová hvězda, neuvěřitelně hustý, zkolabovaný pozůstatek hmotného jádra hvězdy.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-08-01 Prvky po supernově
  2. SEDS.org: Cassiopeia A and Supernova 1680 or 1667
  3. NASA: The Latest Look at "First Light" from Chandra
  4. arXiv.org: A Chandra X-ray Survey of Ejecta in the Cassiopeia A Supernova Remnant
  5. APOD: 2017-11-19 NGC 7822: Hvězdy a prachové pilíře infračerveně
  6. APOD: 2017-05-01 Chládnoucí neutronová hvězda

Štítky: Stellar life cycle, Zbytek supernovy, Cas A, Hvězdný vývoj, Massive star, Rentgenové paprsky


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »