Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Recyklování Cassiopeia A

Uznání: X-ray - NASA, CXC, SAO; Optical - NASA,STScI

Hmotné hvězdy v naší Galaxii Mléčné dráze žijí okázalé životy. Po kolapsu z ohromných kosmických mračen se zažehne jejich nukleární výheň a v jejich jádrech vznikají těžší prvky. Obohacený materiál je po několika miliónech let vyvržen zpět do mezihvězdného prostoru, kde zase znova začíná vznik hvězd. Příkladem takové závěrečné fáze životního cyklu hvězdy je rozpínající se mračno trosek známé jako Cassiopeia A. Světlo z exploze, která tento zbytek supernovy vytvořila, bylo na pozemské obloze poprvé vidět asi před 350 lety, i když světlu trvalo asi 11 000 roků, než k nám dolétlo. Obraz ve falešných barvách z rentgenových a optických obrazových dat z rentgenové observatoře Chandra a z Hubblova kosmického dalekohledu ve zbytku supernovy ukazuje stále horké filamenty a uzlíky. Zbytek Cassiopeia A měří ve své odhadované vzdálenosti asi 30 světelných roků. Vysokoenergetická rentgenová emise ze specifických prvků má barevné kódování křemíku do červené, síry do žluté, vápníku do zelené a železa do fialové barvy, aby astronomům pomohla zkoumat recyklaci hvězdného materiálu v naší Galaxii. Vnější, stále se rozpínající rázová vlna je vidět modře. Jasná skvrna ve středu je neutronová hvězda, neuvěřitelně hustý, zkolabovaný pozůstatek hmotného jádra hvězdy.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-08-01 Prvky po supernově
  2. SEDS.org: Cassiopeia A and Supernova 1680 or 1667
  3. NASA: The Latest Look at "First Light" from Chandra
  4. arXiv.org: A Chandra X-ray Survey of Ejecta in the Cassiopeia A Supernova Remnant
  5. APOD: 2017-11-19 NGC 7822: Hvězdy a prachové pilíře infračerveně
  6. APOD: 2017-05-01 Chládnoucí neutronová hvězda

Štítky: Stellar life cycle, Zbytek supernovy, Cas A, Hvězdný vývoj, Massive star, Rentgenové paprsky


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »