Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Recyklování Cassiopeia A

Uznání: X-ray - NASA, CXC, SAO; Optical - NASA,STScI

Hmotné hvězdy v naší Galaxii Mléčné dráze žijí okázalé životy. Po kolapsu z ohromných kosmických mračen se zažehne jejich nukleární výheň a v jejich jádrech vznikají těžší prvky. Obohacený materiál je po několika miliónech let vyvržen zpět do mezihvězdného prostoru, kde zase znova začíná vznik hvězd. Příkladem takové závěrečné fáze životního cyklu hvězdy je rozpínající se mračno trosek známé jako Cassiopeia A. Světlo z exploze, která tento zbytek supernovy vytvořila, bylo na pozemské obloze poprvé vidět asi před 350 lety, i když světlu trvalo asi 11 000 roků, než k nám dolétlo. Obraz ve falešných barvách z rentgenových a optických obrazových dat z rentgenové observatoře Chandra a z Hubblova kosmického dalekohledu ve zbytku supernovy ukazuje stále horké filamenty a uzlíky. Zbytek Cassiopeia A měří ve své odhadované vzdálenosti asi 30 světelných roků. Vysokoenergetická rentgenová emise ze specifických prvků má barevné kódování křemíku do červené, síry do žluté, vápníku do zelené a železa do fialové barvy, aby astronomům pomohla zkoumat recyklaci hvězdného materiálu v naší Galaxii. Vnější, stále se rozpínající rázová vlna je vidět modře. Jasná skvrna ve středu je neutronová hvězda, neuvěřitelně hustý, zkolabovaný pozůstatek hmotného jádra hvězdy.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-08-01 Prvky po supernově
  2. SEDS.org: Cassiopeia A and Supernova 1680 or 1667
  3. NASA: The Latest Look at "First Light" from Chandra
  4. arXiv.org: A Chandra X-ray Survey of Ejecta in the Cassiopeia A Supernova Remnant
  5. APOD: 2017-11-19 NGC 7822: Hvězdy a prachové pilíře infračerveně
  6. APOD: 2017-05-01 Chládnoucí neutronová hvězda

Štítky: Stellar life cycle, Zbytek supernovy, Cas A, Hvězdný vývoj, Massive star, Rentgenové paprsky


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »