Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rázová vlna supernovy - mlhovina Tužka

Uznání a copyright: Greg Turgeon & Utkarsh Mishra

Mezihvězdným prostorem se rychlostí 500 000 kilometrů za hodinu pohybuje rázová vlna supernovy. Na tomto ostrém podrobném barevném kompozitním snímku je vidět, jak se uprostřed nahoru pohybují tenké, jasné, propletené filamenty, což jsou ve skutečnosti dlouhé vlny v kosmické plástvi zářícího plynu, který je vidět téměř z boku. Protažený vzhled naznačuje populární jméno mlhovina Tužka, která je též katalogizovaná jako NGC 2736. Mlhovina Tužka je asi 5 světelných roků dlouhá, vzdálená asi 800 světelných let, ale představuje jen malou část zbytku supernovy v Plachtách. Samotný zbytek v Plachtách má průměr asi 100 světelných roků a představuje rozpínající se mračno trosek z hvězdy, jejíž výbuch bylo možné pozorovat asi před 11 000 lety. Rázová vlna se původně pohybovala rychlostí milionů kilometrů za hodinu, ale významně zeslábla a přitom vymetla okolní mezihvězdný materiál. Červené a modré barvy na úzkopásmovém širokoúhlém snímku sledují především charakteristickou záři atomů ionizovaného vodíku a kyslíku.
Oprava: Na překlep ve slově materiál upozornil Petr Zoufalý.

Vesmírný portál: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Pencil Nebula Scribbles Notes from Past
  2. Wikipedia: NGC_2736
  3. Youtube.com: The Pencil Nebula in Vela - Supernova Remnant | ESO Astronomy Space Science HD Video
  4. NASA: What is a light-year and how is it used?
  5. APOD: 2010-09-10 Zbytek supernovy v Plachtách
  6. Wikipedia: Vela_Supernova_Remnant
  7. Harvard.edu: Chandra: Supernovas and Supernova Remnants
  8. APOD: 2013-10-01 Filamenty zbytku supernovy v Plachtách
  9. APOD: 2020-02-02 Zeta Oph: Prchající hvězda
  10. Swin.edu.au: Ionised hydrogen
  11. LANL.gov: Oxygen

Štítky: NGC 2736, Pencil Nebula, Rázová vlna


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »