Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie, výtrysk a slavná černá díra

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Event Horizon Telescope Collaboration

Jasná eliptická galaxie Messier 87 (M87) je domovem supermasivní černé díry zachycené na vůbec prvním kdy pořízeném snímku černé díry pozemským dalekohledem horizontu událostí EHT (Event Horizon Telescope). Obří velká galaxie M87 z Kupy galaxií v Panně vzdálená asi 55 milionů světelných roků je na infračerveném snímku ze Spitzerova kosmického dalekohledu vykreslena modře. I když v M87 většinou nejsou vidět žádné útvary a vypadá spíše jako mračno, tak Spitzerův snímek zaznamenal podrobnosti relativistických výtrysků, které prýští z centrálních oblastí galaxie. Na vloženém snímku vpravo nahoře jsou vidět samotné výtrysky dlouhé tisíce světelných roků. Vpravo je vidět jasnější výtrysk, který směřuje a blíží se k nám. Na opačné straně rázová vlna jinak neviditelného vzdalujícího se výtrysku rozsvítila oblouk materiálu. Na vloženém snímku vpravo dole je v kontextu historický první obraz černé díry ve středu této obří galaxie a relativistických výtrysků. Na Spitzerově snímku zcela nerozlišenou superhmotnou černou díru obklopuje dovnitř padající materiál, který je zdrojem ohromné energie, která pohání relativistické výtrysky z centra aktivní galaxie M87.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2010-05-20 M87: Eliptická galaxie s výtryskem
  2. EventHorizonTelescope.org: Blog
  3. NASA: Spitzer Captures Messier 87
  4. APOD: 2004-12-11 Energetický výtrysk v M87
  5. APOD: 2019-04-11 První horizont -obraz černé díry v měřítku
  6. NASA: Telescopes Unite in Unprecedented Observations of Famous Black Hole

Štítky: Černá díra, M81, Horizont událostí


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »