Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie, výtrysk a slavná černá díra

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Event Horizon Telescope Collaboration

Jasná eliptická galaxie Messier 87 (M87) je domovem supermasivní černé díry zachycené na vůbec prvním kdy pořízeném snímku černé díry pozemským dalekohledem horizontu událostí EHT (Event Horizon Telescope). Obří velká galaxie M87 z Kupy galaxií v Panně vzdálená asi 55 milionů světelných roků je na infračerveném snímku ze Spitzerova kosmického dalekohledu vykreslena modře. I když v M87 většinou nejsou vidět žádné útvary a vypadá spíše jako mračno, tak Spitzerův snímek zaznamenal podrobnosti relativistických výtrysků, které prýští z centrálních oblastí galaxie. Na vloženém snímku vpravo nahoře jsou vidět samotné výtrysky dlouhé tisíce světelných roků. Vpravo je vidět jasnější výtrysk, který směřuje a blíží se k nám. Na opačné straně rázová vlna jinak neviditelného vzdalujícího se výtrysku rozsvítila oblouk materiálu. Na vloženém snímku vpravo dole je v kontextu historický první obraz černé díry ve středu této obří galaxie a relativistických výtrysků. Na Spitzerově snímku zcela nerozlišenou superhmotnou černou díru obklopuje dovnitř padající materiál, který je zdrojem ohromné energie, která pohání relativistické výtrysky z centra aktivní galaxie M87.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2010-05-20 M87: Eliptická galaxie s výtryskem
  2. EventHorizonTelescope.org: Blog
  3. NASA: Spitzer Captures Messier 87
  4. APOD: 2004-12-11 Energetický výtrysk v M87
  5. APOD: 2019-04-11 První horizont -obraz černé díry v měřítku
  6. NASA: Telescopes Unite in Unprecedented Observations of Famous Black Hole

Štítky: Černá díra, M81, Horizont událostí


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »