Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a prstenec infračerveně z Webba

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI; Processing & License: Judy Schmidt

Proč má Jupiter prstence? Jupiterův hlavní prstenec objevila v roce 1979 prolétající sonda NASA Voyager 1, ale jeho původ byl tehdy záhadou. Data z kosmické sondy NASA Galileo, která Jupiter obíhala od roku 1995 do roku 2003, ovšem potvrdila hypotézu, že tento prstenec vznikl dopadem meteoroidů na malé blízké měsíce. Když například malý meteoroid narazí do měsíčku Metis, tak se do něho zavrtá, vypaří se a vyvrhne horninu a prach na oběžnou dráhu Jupiteru. Tento snímek Jupiteru v infračerveném světle z Kosmického dalekohledu Jamese Webba ukazuje nejenom Jupiter a jeho mračna, ale také jeho jasný prstenec. Vpravo je také vidět poměrně jasná Jupiterova Velká rudá skvrna (GRS - Great Red Spot), Jupiterův velký měsíc Europa uprostřed difrakčních paprsků vlevo a stín Europy vedle GRS. Několik útvarů na snímku není dosud dobře známo, včetně zdánlivě oddělené vrstvy mraků na Jupiterově okraji vpravo.

Nebeské překvapení: Který snímek APOD zveřejnil na vaše narozeniny (po roce 1995)?

Štítky: Ring, Jupiter, Jwst


12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »